'Demir Yumruk'ta yeni tezgah: Milyon dolarları bir evsizin üzerinden aklamışlar

'Demir Yumruk' operasyonunda kapsamında şirket sahibi İbrahim D.’yi yakalamak için giden polisler yeni 'oyunlarla' karşılaştı. Milyon dolarlık şirket patronu olarak gösterilen İbrahim D.'nin kir pas içinde, sokakta yaşadığı görüldü. Akıl sağlığı da yerinde olmayan İbrahim D.’nin üzerine şirket kurulduğu ve naylon faturalar düzenlendiği ortaya çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Temmuz 2022 12:52
'Demir Yumruk'ta yeni tezgah: Milyon dolarları bir evsizin üzerinden aklamışlar

Demir-Çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, sektördeki firmaları devre dışı bırakarak tekelleşen, kurdukları paravan şirketler üzerinden 105 milyarlık sahte fatura ile devleti 25 milyar lira zarara uğratan 3 farklı suç grubuna yönelik düzenlenen 'Demir Yumruk' operasyonunda yeni detaylar ortaya çıkıyor. Soruşturma kapsamında yapılan incelemelerde onlarca içi boşaltılmış, batık duruma getirilmiş şirket bulundu.

Milyon dolarların sahibi sokakta yaşıyor

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre, Ankara Emniyet Mali Suçlarla Mücadele ekipleri, kâğıt üzerinde milyon dolarlık şirket sahibi İbrahim D.’yi yakalamak için gittikleri Adana’da şoka uğradı. Yırtık elbiseler, kir pas içinde, dişleri dökülmüş ve sokakta yaşayan İbrahim D.’nin “milyon dolarlık” şirket sahibi olabileceğine ekipler önce inanamadı. Ancak hakkında gözaltı kararı vardı ve İbrahim D. yakalanarak emniyete getirildi. Hücreye konulan ‘evsiz’ İbrahim D. ile ilgili gerçek de burada ortaya çıktı.

Akli dengesi de yok

İbrahim D.’nin akıl sağlığı yerinde değildi, üzerine şirket kurulmuştu. Bu şirket üzerinden ise 4 ayda 210 milyon liralık işlem yapılmıştı, naylon faturalar düzenlenmişti. Akli dengesi yerinde olmayan İbrahim D. üzerinden milyon liralık vurgun yapılmıştı. İbrahim D., konulduğu hücrede tuhaf davranışlarıyla da dikkat çekiyordu. Kaldığı tek kişilik hücrede yılan arayan İbrahim D.’nin kendisine yöneltilen “Ne yapıyorsun” sorusuna ise “Yılan var, onu arıyorum. Yakalayıp, pişirip yiyeceğim, yolumu bulacağım” diyerek tuhaf cevaplar verdiği öğrenildi.

Polisler yırtık elbiselerle sokakta buldu

Polislerin yırtık elbiselerle, üstü başı kir içinde sokakta yaşarken bulduğu İbrahim D.’nin, cezai ehliyetinin olup olmadığının belirlenmesi için detaylı sağlık kontrolünden geçirileceği öğrenildi. İbrahim D. hakkında, daha önceki yıllarda uyuşturucu bulundurma, kasten yaralama, kötü muamele, dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma gibi suçlarda işlem yapıldığı ve sabıkası bulunduğu belirlendi.