Dem Parti: DEDAŞ 37 Yıldır Bölgede Bakım Yapmıyor, Sorumlu DEDAŞ'tır

Dem Parti: DEDAŞ 37 Yıldır Bölgede Bakım Yapmıyor, Sorumlu DEDAŞ'tır
Diyarbakır ve Mardin'de çıkan yangının ardından bölgeyi ziyaret eden DEM Parti Eş Başkanları yangının sorumlusunun DEDAŞ olduğuna işaret etti.

Halkaların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ile Keskin Bayındır ile beraberindeki heyet yangında 14 kişinin hayatını kaybettiği köyleri ziyaret etti.

ArtıGerçek'in haberine göre, Diyarbakır ve Mardin'in afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini aktaran Eş Genel Başkan Tuncer Bakırhan, "Sabotaj mı dersiniz, DEDAŞ’ın direkleri mi dersiniz, bunların ivedilikle araştırılması gerekiyor" diyerek Dicle elektriğin yangının sorumlusu olduğunu da belirtti.

aa-20240621-34931323-34931315-diyarbakir-ve-mardin-arasinda-cikan-aniz-yanginina-mudahale-ediliyor.jpg

DEDAŞ'ın elektrik tellerinin 37 yıldır bölgede bakım yapmadığını açıklayan Eş Genel Başkan Tülay Hatimoğulları "DEDAŞ bu görevi yapmadığı sürece de bundan sonra çıkacak herhangi bir yangından sonra çiftçilerimizin ve emekçilerimizin yaşayacağı zararın birinci dereceden sorumlusu olacaktır." diyerek yasal sürecin takipçisi olacaklarını aktardı.

"DEDAŞ BU CİNAYETİN SORUMLULARINDANDIR"

Bakırhan şu ifadeleri kullandı:

"Bölgede araştırma yapan, çalışma yürüten STK’ların ve ilgili kurumların da bu konuda hazırlamış oldukları raporlar var. Yangının DEDAŞ’ın direk tellerinin yere düşmesiyle başladığını belirtiyorlar. Görgü tanıkları da var. Bunun iyice araştırılması gerekiyor. Çünkü 14 canımızı yitirdik, hala ağır yaralı olan arkadaşlarımız, canlarımız hastanede var. Umarım sayı artmaz. Sabotaj mı dersiniz, DEDAŞ’ın direkleri mi dersiniz, bunların ivedilikle araştırılması gerekiyor. Haraç almasını bilen, elektriği kapatan ama 40-50 yıldır onarmayan, halkımızın tüm uyarılarına rağmen hala bu bölgede odun direkler kullanan DEDAŞ bu cinayetin sorumlularındandır. Bunun araştırılması gerekiyor.

aa-20240621-34931669-34931666-diyarbakir-ve-mardin-arasindaki-aniz-yangininda-sogutma-calismasi-tamamlandi.jpg

"AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ"

Bir an önce buranın afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. Hayvanlar, yüzlerce hektar ekili arazi zarar gördü. 14 canımız yaşamını yitirdi. Milyonlarca lira zarar ortaya çıktı. Bir an önce buranın afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor ve buradaki halkımızın zararlarının da tazmin edilmesi gerekiyor. Yangın çıktığı ilk saatten beri başta Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımız, Amed Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımız, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımız ve ilçe belediyelerimiz anında gelip halkımızla dayanışma içinde olmuştur.

Belediyelerimiz araç ve gereçleriyle birlikte yangın söndürme çalışmalarına katılmıştır. Ama bildiğiniz gibi, Saray medyası konuyu çarpıtmakla uğraşıyor. Helikopter iki Kürt gencini tespit ettiği zaman F 6’lar kalkar, onlarca helikopter kalkar. Ama burada saatlerce arazi yanıyor, içerisinde insanlarımız yanıyor, maalesef helikopter gelmedi. Bu meselenin de Türkiye kamuoyu tarafından iyi izlenmesi gerekiyor. Biz bu meselenin kesinlikle peşini bırakmayacağız. Halkımızın acısının yanında olacağız. Birlikte dayanışacağız, birlikte paylaşacağız. Halkımızın yaralarını hep birlikte sarmaya çalışacağız. Tekrar başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Acınızı paylaştığımızı belirtmek istiyorum."

"EN FAZLA SORU ÖNERGESİ DEDAŞ HAKKINDA VERİLDİ"

Tülay Hatimoğulları da konuyla ilgili şöyle konuştu:

"Parlamentodaki kayıtlara baktığımızda, en fazla soru ve araştırma önergesi DEDAŞ hakkında verilmiştir. Çünkü DEDAŞ zaman zaman elektrikleri keserek halkımıza zarar vermiştir. Elektrik tellerinin tam 37 yıldır bu bölgede bakımları yapılmamıştır. Arkamızda bulunan şu incecik tahta direkler üzerine çekilmiş elektrik hatlarının bakımsızlığından bu yangınların yaşandığı aşikardır.

Burada ikinci en acil talep, bu yangın silsilelerini durmak için en acil talep DEDAŞ’ın acilen bölgedeki bütün elektrik şebekesini bakım ve onarımdan geçirmesidir. Çağımıza uygun teknolojik altyapıya göre yeniden yapılandırılmalıdır. DEDAŞ bu görevi yapmadığı sürece de bundan sonra çıkacak herhangi bir yangından sonra çiftçilerimizin ve emekçilerimizin yaşayacağı zararın birinci dereceden sorumlusu olacaktır."