Davutoğlu'ndan açıklama: Teşkilatlar da istifa edecekti

AKP'den istifa edip Gelecek Partisi'ni kuran eski başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifa sürecine ilişkin açıklama yaptı. Davutoğlu, "Soylu’nun istifası doğru bir karardı ama arkasında duramadı” dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Nisan 2020 13:47
Davutoğlu'ndan açıklama: Teşkilatlar da istifa edecekti

FOX TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına katılan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa ve geri dönüş sürecini değerlendirdi.

Davutoğlu, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan habersiz sokağa çıkma yasağı kararı alamaz. Soylu’nun istifası doğru bir karardı ama arkasında duramadı” dedi.

2016’da AKP'den istifa etmesine ilişkin de konuşan Davutoğlu, "Ben başbakanlıktan istifa ederken ‘düşük profilli başbakan isteniyor’ dendi. Benim böyle olmadığım aşikar, ben makamın hakkını verdim. Kimse bunun aksini iddia edemez. Hakkını veremeyeceğimi düşündüğüm anda istifa ettim. Ben fedakarlık yaparak, devlet yönetimi krize girmesin diye istifa ettim" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu özetle şunları söyledi:

"- Bunu hatırlatmak istemezdim. Ama ben başbakanlıktan istifa ederken ‘düşük profilli başbakan isteniyor’ dendi. Benim böyle olmadığım aşikar, ben makamın hakkını verdim. Kimse bunun aksini iddia edemez. Hakkını veremeyeceğimi düşündüğüm anda istifa ettim. Ben fedakarlık yaparak, devlet yönetimi krize girmesin diye istifa ettim.

- İlk defa söylüyorum burada… Bütün teşkilatlar “İzin verin sizinle birlikte istifamızı verelim” dediler. Dönemin AKP İstanbul İl Başkanı Selim Temurcu, “Biz 9 ay önce sizin genel başkanlığınızı onayladık. Tüm illerin il başkanları istifa edecek. Arkanızdayız” dedi.

- Her zaman söyledim devletin üst kademelerinde akrabalık ilişkisi olamaz. Bugün Hazine ve Maliye Bakanı’ndan kimse hesap soramıyor. Bakanlar eşit görünüyor ama hep bir bakan bir adım önde. Sayın Soylu ile Sayın Albayrak arasındaki bir rekabetten bahsediliyor.

- İktidar, daha önce Sayın Bahçeli’nin söz verdiği affı çıkarmak ama buna ‘af’ dememek için genel af yoluna gitmedi. Yararlanacak kişiler noktasında seçici davrandı.

- Hukuk tekniği bakımından ciddi bir hata ve anayasal by-pass var. Üç ihtimal var. Coronavirüs nedeniyle infaz düzenlemesi yapılması zaruriydi ama bu iş virüs nedeniyle yapılıyorsa risk grubunda olan herkese ayrım yapmaksızın aynı uygulamayı yapmak lazım ki içeridekileri de dışarıdakileri de koruyabilesiniz. Kimse buna bir şey demezdi çünkü insani bir durum."