Cumhurbaşkanlığı yemini yeniden gündeme geldi

Cumhurbaşkanlığı yemini yeniden gündeme geldi
Yaklaşan genel seçimler öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim mitingi havasında yaptığı halka hitapları muhalefetin tepkisini çekmeye devam ediyor. Son olarak CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı...

Yaklaşan genel seçimler öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim mitingi havasında yaptığı halka hitapları muhalefetin tepkisini çekmeye devam ediyor. Son olarak CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “dinini” sorgulayarak AKP’ye oy isteyen Erdoğan’ın sözlerine aynı sertlikte yanıt geldi. Selahattin Demirtaş katıldığı bir televizyon programında “YSK da RTÜK de hiçbir şey yapmıyor. Erdoğan’dan korktukları kadar Allah’tan korkmuyorlar”derken, CHP lideri Kılıçdaroğlu ise “Konuşmalara şeref ve namus kavramını anlatarak başlarsa iyi olur. İktidar uğruna namustan ve şereften vazgeçenlerin Cumhurbaşkanlığı yapma hakkı yoktur” dedi.

İŞTE O YEMİN!

Tüm bu tartışmalar Erdoğan’ın 28 Ağustos 2014 tarihinde TBMM’de yaptığı Cumhurbaşkanlığı yani “tarafsızlık” yeminini gündeme getirdi. Erdoğan kendinden önceki Cumhurbaşkanları gibi “Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim.” diye yemin etmişti.

“SAĞ AYAĞINI KALDIRMIŞ OLABİLİR”

Erdoğan’ın “tarafsız olmadığı” tartışmaları sosyal medyada da espri konusu oldu. Kimi vatandaş Erdoğan’ın yemin ederken “sağ ayağını kaldırdığını” yazarken kimisi ise yeminin geçersiz olması için başka yöntemlere başvurduğu esprisini yapıyor.