"Cumhurbaşkanı’nın Gözünün Önünde AOÇ Arazisini Soyuyor"

CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, Adıyaman Samsat Belediyesi'ne 3 dönüm Atatürk Orman Çiftliği arazisinin kiralanmasına tepki gösterdi. Akdoğan, "Cumhurbaşkanı'nın gözünün önünde AOÇ Genel Müdürü, AOÇ'yi soyuyor" diyerek duruma sert tepki gösterdi.

CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki (AOÇ) bir arazinin sosyal tesis olarak kullanılmak üzere Adıyaman Samsat Belediyesi'ne kiralanmasına tepki gösterdi. Kiralanan arazinin önünde açıklama yapan Akdoğan, AOÇ’ye ait bir arazinin 870 kilometre uzaklıktaki bir belediyeye kiralanmasını eleştirdi. Akdoğan, “Adıyaman Samsat ilçesi ile şu anda bulunduğumuz yer arası bir yoldan 760 kilometre, bir diğer yoldan 803 kilometre. Buraya gelmeniz tam 10 saat. 6 bin nüfuslu bir belediye, Ankara’nın göbeğinde neden 3 dönüm araziyi kiralar? Burada belediye başkanı sosyal kültürel faaliyetler yapıldığını söylüyor. Merak ediyorum. Burada nasıl sosyal kültürel faaliyetler yapılıyor. Herhangi bir Samsatlı’nın herhangi bir Adıyamanlı’nın buradan haberi var mı? Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi burası da bir tarikata, bir cemaate peşkeş çekiliyor. Din kisvesi adı altında bunlar yapılırken, bir taraftan da kamunun bütçesinden çalınıyor, hırsızlık yapılıyor. Kardeşim gözünüzü açın. Burası Cumhurbaşkanlığı’na yürüyerek 5 dakikalık mesafede. Bir Tarım Bakanı'nın gözünün önünde, bir Cumhurbaşkanı’nın gözünün önünde AOÇ Genel Müdürü, AOÇ’yi soyuyor" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü tarafından 3 dönümlük Atatürk Orman Çiftliği arazisinin Adıyaman’ın Samsat Belediyesi’ne kiralanmasına tepki gösterdi. AOÇ arazi önünde basın açıklaması yapan Akdoğan şunları söyledi:

"AOÇ'NİN NASIL TALAN EDİLDİĞİYLE İLGİLİ SİMGE BİR YERDEYİZ"

Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti Atatürk Orman Çiftliği’ndeyiz. AOÇ bir Hıdırellez günü kuruldu. Önümüzdeki gün yüzüncü yaş günü. Ancak asırlık AOÇ’nin toprak bütünlüğünü koruyamadığımız gibi, kalan bölümleri de bugünkü idare tarafından talan ediliyor, peşkeş çekiliyor. AOÇ konusunun takipçisi olacağız. Ben hem Ankara milletvekili olarak hem de AOÇ’nin bulunduğu mahallede büyümüş biri olarak bunu bir sorumluluk kabul ediyorum. AOÇ’nin nasıl talan edildiğiyle ilgili simge bir yerdeyiz.

"ADIYAMAN SAMSAT İLÇESİ İLE ŞU ANDA BULUNDUĞUMUZ YER ARASI 803 KİLOMETRE"

Arkamda gördüğünüz ve yeşil çitlerle çevrilmiş yer üç dönüm. Bu üç dönümlük arazi içerisinde 200 metrekare bir villa var. Şehrin göbeği, yeşilliğin, kuş seslerinin içinde. AK Partili Adıyaman Samsat Belediyesi’ne kiralanmış. Adıyaman Samsat ilçesi ile şu anda bulunduğumuz yer arası bir yoldan 760 kilometre, bir diğer yoldan 803 kilometre. Buraya gelmeniz tam 10 saat. 6 bin nüfuslu bir belediye, Ankara’nın göbeğinde neden 3 dönüm araziyi kiralar? AK Partili Adıyaman Samsat Belediyesi burayı 6 bin 500 TL’ye kiralamış. 3 dönüm arazi, 200 dönüm villa 6 bin 500 TL’ye kiralanmışken hemen burada çevremizde, elli adım ötemizde 22 metrekarelik bir dükkan 27 bin liraya kiralanmış. Ama AK Partili bir belediye içinde villasıyla 6 bin 500 TL’ye kiralamış.

“SAMSAT BELEDİYESİ 6 BİN 500 LİRAYA KİRALAMIŞ”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, AOÇ’den iki halı sahayı 135 bin liraya kiralamış ama AK Partili Adıyaman Samsat Belediyesi, burayı 6 bin 500 liraya kiralamış. Ünlü bir restoran zincirinin işletmesi bir restoranlık yeri 185 bin liraya kiralamış. 500 metrekarelik bir yer yine burada 125 bin liraya kiralanmış. Aynı yerde, aynı bölgede, aynı nitelikte bir yer 500 metrekaresi 125 bin liraya kiralanıyorsa, 3 bin metrekaresinin 750 bin liraya kiralanması gerekir. Sadece 6 bin 500 liraya kiralanmış. Adıyaman’daki AK Partili Samsat Belediyesi burayı 6 bin 500 liraya kiralamışlar, Adıyaman’daki CHP’li Gölbaşı Belediyesi gelip buraya 6 bin 500 değil de on katını verip 65 bin liraya kiralamak isterse kiralanır mıydı?

"BURASI TARİKATA PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR"

Burada belediye başkanı sosyal kültürel faaliyetler yapıldığını söylüyor. Merak ediyorum. Burada nasıl sosyal kültürel faaliyetler yapılıyor. Herhangi bir Samsatlı’nın herhangi bir Adıyamanlı’nın buradan haberi var mı? Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi burası da bir tarikata, bir cemaate peşkeş çekiliyor. Din kisvesi adı altında bunlar yapılırken, bir taraftan da kamunun bütçesinden çalınıyor, hırsızlık yapılıyor.

"AOÇ GENEL MÜDÜRÜ, AOÇ'Yİ SOYUYOR"

6 bin 500 liraya 3 dönüm arazi içerisinde 200 metrekare villayı AOÇ Müdürlüğü’nden AK Partili bir belediye kiralarken, hemen yanı başımızda durum ne size onu göstereceğim. Bir internet sitesine girdim ve bu çevreyi daraltarak bir arama yaptım. 6 bin 500 – 7 bin liraya ne olabilir diye baktım. Buranın çevresindeki mahallelerde 3 dönüm arazinin parasına, 200 metrekare villanın kira parasına, kiralık bir ev yok. Kiralık oda var. Hiç mi vicdanınız yok? Hiç mi merhametiniz yok? Bu soygunu yapıyorsunuz da gece uykularınız kaçmıyor mu? Ankara’ya okumaya gelen bir öğrenci anca bu paraya oda kiralayabiliyor. Utanmamışlar, sıkılmamışlar oda kirası fiyatına 3 dönüm araziyi devletten kiralamışlar. AOÇ, emanettir. AOÇ, cumhuriyettir. AOÇ, Atatürk’ün ta kendisidir. Buranın içine hançerler saplandı. Buraya saplanan hançerlerden biri ANKA Park’tı, Saplanan hançerlerden bir tanesi Cumhurbaşkanlığı Sarayı’dır. Yıllarca bunu dile getirdik. Buradan Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum. Etkili ve yetkili kim varsa sesleniyorum. Kardeşim gözünüzü açın. Burası Cumhurbaşkanlığı’na yürüyerek 5 dakikalık mesafede. Bir Tarım Bakanının gözünün önünde, bir Cumhurbaşkanı’nın gözünün önünde AOÇ Genel Müdürü, AOÇ’yi soyuyor. Samsat Belediyesi’nin yaptığı kiralama tamamen bir sembol. Bu rezilliği gösteren küçücük bir sembol. Utanmamışlar, sıkılmamışlar. 2017’de çıkarılan yönetmeliğe yazmışlar. ‘İhale yapılmaksızın ticari usullere göre gerçekleşir’ yazmışlar. Yaptıkları arsızlığı yönetmeliğe yazmışlar. ‘İhale yapılmaksızın, AOÇ’yi peşkeş çekeriz’ demişler.”

Kaynak:ANKA

Etiketler :