“Covid-19’da herkes can derdinde, onlar rant derdinde”

“Covid-19’da herkes can derdinde, onlar rant derdinde”
Atatürk Orman Çiftliği'nde talan derdi sürüyor. Ülkenin yeni tip coronavirüs salgını gündemiyle meşgul olduğu şu günlerde, kiraya verilen 38 bin metrekarelik AOÇ arazisi ranta açılmaya hazırlanıyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Pusay Turizm Lojistik Sağlık Gıda Limited Şirketi'ne kiraya verilen 343 bin 928 metrekarelik Atatürk Orman Çiftliği alanında, 2 bin 471 metrekare kapalı alan olmak üzere, 638 metrekare sundurma ve açık alanla birlikte 38 bin metrekarelik botanik parkı peyzaj düzenlemesi yapıyoruz diyerek, çok amaçlı salon adı altında düğün salonu ve restoran olarak kullanılabilecek düzenleme yapılıyor.

aoc.jpg

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Ülkemizin Covid-19'la mücadele etmeye çalıştığı şu dönemde, hâlâ rant ve talan peşinde olanlar, ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün halkına emanet ettiği toprakları, yapılaşmaya ve ticarete açanlar, yargı önünde hesabını vereceklerdir.”dedi.

“Covid-19’da herkes can derdinde, onlar rant derdinde”

Candan Şöyle devam etti:

Virüs fırsatçıları iş başında. Herkes can derdinde onlar rant ve talan. Kültür Bakanlığı Koruma Kurulu ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan projelerle ilgili kararları yargıya taşıyacağız.

 

Etimesgut Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi temsilcileri, koruma kuruluna sunulan projelere şerh koymuşlardır. Bu açılacak davada elimizi güçlendirecektir. Atatürk Orman Çiftliği kanuna göre, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı tüm kullanımlar suçtur. 1'inci derece doğal sit alanı olan 344 bin metrekare alanda çiftliğin kuruluş döneminden kalan yapılarda bulunmakta.

 

Kaçak saray yerleşkesine 953 metre uzaklıkta yapılmak istenen Park Beştepe projesi hukuka, vasiyete ve şartlı bağışa aykırıdır. Kararları yargıya taşıyor, şu zor günlerde hâlâ Atatürk’ün emaneti AOÇ’yi talan etme projelerini  aklından çıkartmayanları da halkımızın vicdanına sevk ediyoruz.

Etiketler :