Çok Büyük Yangın! Diyarbakır- Mardin Arası Kızıla Boyandı!

Çok Büyük Yangın! Diyarbakır- Mardin Arası Kızıla Boyandı!
Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde 17 köyde yangın çıktı. Bölgeden ambulans seslerinin geldiği ve Çınar ve Mazıdağı'nda hastanelere yüzlerce yaralı getirildiği belirtildi. İlk belirlemelere göre 5 vatandaşımızın öldüğü aktarıldı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yangınla ilgili adli soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı 3 kırsal mahallede çıkan anız yangını geniş bir alana yayıldı. Bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

70633-3.jpg

Rüzgar nedeniyle yangın diğer köylere doğru ilerledi. Yangın, akşam saatlerinde Çınar ilçesine bağlı kırsal Köksalan, Agaçsever ve Yazçiçeği mahallelerinin bulunduğu sınırda meydana geldi.

Bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi, AFAD, sağlık görevlileri ve jandarma sevk edildi.

gqi9s1rx0aaypxh.jpeg

5 ÖLÜ 44 YARALI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır ve Mardin'de meydana gelen anız yangınına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan Mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde meydana gelen yangında 5 kişi hayatını kaybetti, 10’u ağır 44 kişi yangından etkilendi. Diyarbakır’da 3, Mardin’de 2 can kaybımız var. Olay sebebi ile 35 Ambulans ve 7 UMKE Timi görevlendirildi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" ifadelerine yer verdi.

70633.jpg

YANGIN KONTROL ATINA ALINDI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya: Diyarbakır İli Çınar ilçesindeki yangın, yoğun çalışması sonucu tamamen kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları devam etmektedir. Yangında maalesef Diyarbakır’da 3 vatandaşımız, Mardin’de 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

70633-4.jpg

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlattığını duyurdu.

Yılmaz Tunç, şu ifadeleri kullandı:

"Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan ve geniş bir araziye yayılan anız yangınıyla ilgili Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatılmıştır. Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."