Cinayet Planına AKP'li Seçmen Ne Diyor? Sonuçları 'Katil Diye Anılırlar' Diyerek Paylaştı

Cinayet Planına AKP'li Seçmen Ne Diyor? Sonuçları 'Katil Diye Anılırlar' Diyerek Paylaştı
AKP'nin sokak hayvanları için cinayet olarak adlandırılan uyutma planı tepkiye neden oldu. Konu AKP'yi de böldü. İktidara yakın olarak anılan Metropoll Araştırma şirketi konuyu halka sordu. AKP'li seçmenin de konu hakkındaki düşüncesi ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine harekete geçen AKP kurmayları, “hayati tehlike” oluşturdukları gerekçesiyle sokak hayvanları ile ilgili Hayvanları Koruma Kanunu'nda yapılacak değişiklik için çalışma başlattı.

Önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması planlanan yasa teklifinde sokak köpeklerinin “uyutulması” öngörülüyor.

Metropoll Araştırma'nın sokak hayvanları anketine göre siyasi parti seçmenlerinin yüzde 78,6'sı sokak hayvanlarının barınaklara alınmasını desteklerken, yüzde 16,9'u "Sokakta bakılmalı/beslenmeli" dedi. Ankete katılanların sadece 2,7'si hayvanların uyutularak öldürülmesini destekliyor.

Metropoll Araştırma yöneticisi Özer Sencar, "Sokak hayvanlarına ne yapılmalı" anketinin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Sencar, araştırma sonucunu "Gündemin ikinci önemli konusu sokak hayvanları. Politikacıları bu konuda dikkatli olmaya davet ediyorum. Sokak hayvanlarını itlaf edenler ileride sokak köpeklerinin katili diye anılır" mesajı ile paylaştı.

Metropoll'ün araştırmasına göre, AKP'lilerin yüzde 73,9'u "Barınaklara alınmalı" derken yüzde 23'ü "Sokakta bakılmalı/beslenmeli" dedi. AKP seçmeninin sadece yüzde 2,4'ü hayvanların uyutularak öldürülmesine destek verdi.

İktidar ortağı MHP seçmeni de benzer yaklaşım sergiledi. MHP seçmeninin yüzde 74,7'si "Barınaklara alınmalı" derken, yüzde 3,9'u uyutmaya destek verdi.

CHP seçmeni, yüzde 81,4 ile barınak seçeneğini onaylarken, yüzde 15,1 "Sokakta bakılmalı/beslenmeli", yüzde 1,5 "uyutulsun" dedi.