CHP'li vekilden sonra Marmaris Belediye Başkanı da istifa etti

CHP'de İzmir'in de aralarında bulunduğu 150 adayın belirlendiği MYK ve PM toplantılarının ardından tepki istifaları geldi. İzmir milletvekili ve PM Üyesi Sevda Erdan Kılıç istifa etti. Bir istifa haberi de Marmaris'den geldi

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP'li vekilden sonra Marmaris Belediye Başkanı da istifa etti

CHP'de İzmir'in de aralarında bulunduğu 150 adayın belirlendiği MYK ve PM toplantılarının ardından tepki istifaları geldi. İzmir milletvekili ve PM Üyesi Sevda Erdan Kılıç istifa etti. Bir istifa haberi de Marmaris'den geldi. İlçe başkanı ve yönetimi yedek üyelerle birlikte istifalarını duyurdu. Bu süreçte sessizliğini koruyan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da CHP'den istifa edip DSP'ye geçti.

CHP MYK'nın aday olarak belirlediği Marmaris Belediyesi'nin mevcut Belediye Başkanı Ali Acar Parti Meclisi'nden (PM) onay alamadı. Ali Acar yerine Mehmet Oktay'ı aday gösteren PM'nin aldığı karara tepki gösteren Marmaris CHP İlçe Yönetiminin ardından Başkan Ali Acar'da istifasını açıkladı.

Acar'ın CHP Muğla İl Başkanlığı ile CHP Genel Merkeze gönderdiği istifa dilekçesi şöyle:“31 Mart Mahalli İdareler Seçimi öncesinde partimizin aday belirleme süreci Marmaris açısından son bulmuştur. Verilen kararın Parti yönetimine ve halkımıza hayırlı olmasını dilerim.Ben ve ekibim, 2014 yılından bu yana Büyükşehir Yasası'nı bahane ederek Marmaris ve diğer turizm merkezlerini görmemezlikten gelen, her türlü baskıyı uygulayan, bezdirme yöntemini seçen ve nihayetinde bu amacına ulaşan il örgütü ve büyükşehir belediye yönetiminin parti yöneticilerimizi ikna etmiş olduğunu anlamış bulunuyoruz. Üzüntümüz odur ki bu süreçte genel merkez yöneticilerimiz ne yıllardır belediye başkanları için hazırladığı çalışma grafiklerini ve başarı ölçütlerini, ne yaptırdığı anketleri, ne önseçim taleplerini dikkate almış ve kent yönetimini kişisel istekleriyle doğru orantılı algılayan büyükşehir yönetiminin isteğini geri çevirememiştir. Bu süreçte bize düşen “istenmeyen adam” payesi olmuştur. İstenmediğimiz yerde durmayacağız ve yalnızca Marmaris'in değil, Muğla'nın “tek adama” teslim edilişine seyirci kalmayacağız. Ülke genelinde “tek adama” karşı çıkan parti yönetimimizin Muğla'da “tek adama” onay vermesi bizi derinden üzmüş ve bu anlayışla yolun sonuna gelinmiştir. Bu düşüncelerle yıllardır emek harcadığım partimden istifa ediyorum.”

Yeni adresleri DSP

Öte yandan istifacıların, önümüzdeki günlerde DSP çatısı altında toplanacağı, CHP'den ayrılan ve ayrılacaklarla birlikte 1500 kişinin DSP'ye geçeceği, Ali Acar'ın da bu partiden Belediye Başkanı Adayı gösterileceği öğrenildi.

BİR İSTİFA DA İZMİR MİLLETVEKİLİNDEN

CHP İzmir Milletvekili ve PM Üyesi Sevda Erdan Kılıç, Parti Meclisi üyeliğinden istifa etti. İstifasını duyuran Kılıç, "İnandığım değerler adına, İzmir seçmenine ve İzmir örgütüne karşı duyduğum sorumluluk gereği Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyeliğinden istifa ediyorum.

Bu istifam kişi ya da ilçe odaklı olmayıp, Merkez Yürütme Kurulu Üyelerimizin 17 yıldır AKP iktidarına diz çökmeyen İzmir’e yaklaşımlarının yanı sıra İl başkanının, İzmir örgütü ile İzmir seçmeninin hassasiyetine karşı yeterince duyarlılık göstermemesinden kaynaklanmaktadır.

Bundan sonra da inancımı ve irademi hiç baskıya yenik düşürmeden bütün enerjimi partimin başarısı için harcayacağımı ifade ediyor, “Mart’ın sonu bahardır” diyorum." dedi.

CHP MENEMEN TEŞKİLATI İSTİFA ETTİ

 CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak, kendisinin ve ilçe yönetiminin görevlerinden istifa ettiğini bildirdi.

Taklak, yaptığı açıklamada, 2004, 2009 ve 2014 yılında yapılan seçimlerde mevcut belediye başkanı Tahir Şahin’in rakiplerine fark attığını belirtti.

Şahin’in, 2019 yerel seçimlerinde halkın ve örgütün baskısı üzerine yeniden aday adayı olduğu vurgulanan Taklak, şunları kaydetti:

“Şahin’in hiçbir gerekçe gösterilmeden Genel Başkan ve Genel Merkez tarafından aday gösterilmemesine bir anlam verememekteyiz. Yapılan bu haksızlığa tepkisiz kalmamız düşünülemezdi. Bu anlayış CHP’yi ne genelde ne yerelde iktidar yapmak istemiyor. Partimizi iktidar yapmama anlayışına anlam verememekteyiz. Genel Merkez tarafından gösterilen adayla başarılı olunamayacağının tespiti net olarak görülmektedir. Menemen Belediye Başkanlığını kaybetmek istemediğimiz için CHP İlçe Yönetim Kurulu olarak istifa ediyoruz. Kaybeden değil, kazanan olacağız.”