CHP'li Özel'den Sivas Katliamı Açıklaması!

CHP'li Özel'den Sivas Katliamı Açıklaması!
CHP'li Özel 2 Temmuz Sivas Katliamı'nın 22. yıldönümüne ilişkin bir basın açıklaması yaptı.CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel 2 Temmuz Sivas Katliamı'nın 22. yıldönümüne ilişkin bir basın açıklaması yaptı.İşteo açıklama;Bugün,...

CHP'li Özel 2 Temmuz Sivas Katliamı'nın 22. yıldönümüne ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel 2 Temmuz Sivas Katliamı'nın 22. yıldönümüne ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

İşteo açıklama;

Bugün, yüzü sanata, bilime dönük aydın insanların Sivas’ta yakılarak katledilişinin üzerinden tam 22 yıl geçti.

Bu süre zarfında, ne suçlular cezalarını aldı ne de davayla ilgili zamanaşımın kaldırılması yönündeki talepler dikkate alındı. Zamanaşımının kaldırılmasına ilişkin yapılan başvuruların 17’si de reddedildi ve kamu davası düştü. Oysa 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta bir insanlık suçu işlenmişti.

Sivas Katliamının failleri ceza almak bir yana her biri tek tek korundu, kollandı.

Aradan geçen 22 yılda, bu katliamı planlayanlar, organize edenler, sanıkları kaçırıp- kollayanlar ortaya çıkartılmadı, katliamın karanlıkta kalması için özel çaba harcandı.

35 kişinin yaşamını yitirdiği bu katliam; çağdaş, demokratik, laik cumhuriyetimize yapılmış bir saldırıdır ve bugün aynı emelde olanlar, 22 yıl öncesinin nefret söylemini bilfiil devam ettirmekte, kinden beslendiklerini, geçmişin acıları üzerinden toplumu kutuplaştırmak istediklerini ise artık saklamamaktadırlar.

Birleştiren değil bölen, barışı değil kini besleyen bu siyasi söylemin ve anlayışın artık son bulmasını temenni ediyor ve Sivas’ta yitirdiğimiz aydınlarımızı 22 yıl sonra bir kez daha saygı ile anıyorum.