CHP'li Haluk Koç Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

CHP'li Haluk Koç Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Bu büyük bir demokrasi zaferidir. Bu milletin zaferidir. Türkiye, 8 Haziran sabahı barışı, özgürlüğü, kardeşliği kucaklayan bir yeni sabaha...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Bu büyük bir demokrasi zaferidir. Bu milletin zaferidir. Türkiye, 8 Haziran sabahı barışı, özgürlüğü, kardeşliği kucaklayan bir yeni sabaha kalkacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu seçimlerin asıl galibi demokrasidir ve Türkiye’dir. Bu seçimin asıl kaybedeni Sayın Erdoğan’dır." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, 7 Haziran Genel Seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdiği basın toplantısında, "İlk kez 13 yıldır gittikçe baskıcı bir yönetim anlayışına dönüşen iktidar bugün itibariyle sandıkta millet tarafından düşürülmüştür. Bu milletimizin büyük sağduyusunu göstermektedir. Ülke 7 Haziran’da baskıcı, zorba bir rejim tehlikesinden şu an itibariyle kurtulmuş bulunmaktadır. Tek kişinin Türkiye üzerindeki rejim ipoteği millet tarafından bu gece kaldırılmıştır. Sivil darbe girişimi millet tarafından önlenmiştir. Bu büyük bir demokrasi zaferidir. Bu milletin zaferidir. Türkiye 8 Haziran sabahı barışı, özgürlüğü, kardeşliği kucaklayan bir yeni sabaha kalkacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu seçimlerin asıl galibi demokrasidir ve Türkiye’dir. Bu seçimin asıl kaybedeni Sayın Erdoğan’dır." şeklinde konuştu.

"Özetle Türkiye kazanmıştır, Recep Tayyip Erdoğan kaybetmiştir" diyen Koç, konuşmasına şöyle devam etti: "Yalın gerçek siyasi gerçek; AK Parti şu an itibariyle iktidardan millet tarafından düşürülmüştür. Sayın Erdoğan kaybetmiştir diyorum, bunun bir gerekçesi var. Anayasa'yı, yasaları ayaklar altına alarak, iktidar partisinin eş başkanıymış gibi tüm devlet imkanlarını kullanarak eşitsiz, adil olmayan bir seçim kampanyasını milletin vergileriyle, milletin gözünün içine baka baka son dakikaya kadar YSK’nın da müsamahasıyla sürdürmüştür. Bu tutum sonucunda bu seçim sonuçlarını birlikte değerlendirdiğimizde Cumhurbaşkanlığı makamı siyaseten meşruiyeti tartışılan makam haline gelmiştir. Eş başkan olarak bu seçimlerde iktidar partisinin kampanyasında görev alan Sayın Erdoğan şu anda siyaseten meşruiyeti sorgulanan bir boşluktadır. Bu seçim sonuçları oy yüzdeleri üzerinden değerlendirilemeyecek kadar tarihi bir öneme sahiptir."

Bu gece itibariyle fiili ve hukuki durumu dört madde halinde ifade etmek istediğini belirten Haluk Koç, "AK Parti iktidarı sona ermiştir. İki bekleme odasına alınan parlamenter demokrasi kazanmıştır. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP bu sonuçlardan sonra hükümeti kurabilecek en önemli siyasi aktör haline gelmiştir. CHP şu andan itibaren demokrasimizin tüm kurum ve kurallarıyla işlerlik kazanması için her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazırdır." şeklinde konuştu.

'YOLSUZLUKLARLA ANILAN VE HESABINI VEREMEYEN BİR YAPI İLE MÜMKÜN DEĞİL'

Haluk Koç, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. ‘Seçimlerin ardından AKP tarafında erken seçim ihtimalleri tartışılmaya başlandı. AKP ile koalisyon ortağı olmayı düşünür müsünüz?’ sorusuna Koç, şu cevabı verdi: "CHP’nin ve Genel Başkanımızın seçim kampanyası boyunca hırsızlıklarla, yolsuzluklarla anılan ve bunun hesabını veremeyen siyasi yapıyla bir araya gelmemizin mümkün olamayacağı ifade edilmiştir. CHP yetkili kurulları bunu daha sonra görüşecektir."

‘Genel Başkanın bir açıklaması vardı. Oyumu artıramazsam istifa ederim şeklinde, bunu değerlendirir misiniz?’ sorusuna ise Koç, "Seçim sonuçlarıyla asıl istifa etmesi gerekenler kendilerini balkon konuşmasına hazırlayan ancak pencereden bile konuşamayacak hale gelenlerdir." karşılığını verdi.

Koç, "Tek kişi şu ana kadar Türkiye’yi Anayasa ihlali yaparak tek kişi rejimi ve baskıcı rejime dönüştürmek istemektedir. Buna son verilmiştir." diyerek konuşmasına şöyle devam etti: "Bu gece bundan sonra süreç parlamenter demokratik teamüller çerçevesinde yürümek zorundadır. Artık arkasında parmak kaldıracak çoğunluk yoktur. Şimdi siyaseten ve hukuken boşlukta olan bir kişi vardır."

'SAYIN ERDOĞAN, KENDİ KONUMUNU KENDİ TARTIŞMAYA AÇMIŞTIR'

‘Siyaseten Cumhurbaşkanlığı makamının tartışmalı hale geldiğini söylediniz. Şu an Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın istifa etmesi gerekir mi, CHP böyle düşünüyor mu? Başbakan Davutoğlu’nun da birinci parti olmazsam veya iktidara tek başıma gelemezsem istifa ederim açıklamaları olmuştu ne diyeceksiniz?’ sorusu üzerine Koç, "Sorunun ikinci kısmını balkonda konuşmak için hazırlanan ama pencereden bile konuşamayacak hale gelenlerdir. Sorunuzun ilk kısmı bu benim değil, son yaşadığımız sürecin önümüze getirdiği gerçeklerdir. Bu da nedir? Sayın Erdoğan, kendi konumunu, meşruiyetini tartışmaya açmış ve seçim sonuçları açıklandığında da yüzde 51,8’den madem eş başkanı olarak davrandı, yüzde 40,6’ya düşmüş durumdadır. Kendi konumunu kendi tartışmaya açmıştır." ifadelerini kullandı.