CHP'den RTÜK cezalarına ilişkin önerge

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkul İlgezdi, RTÜK'ün milyonluk cezalarına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP'den RTÜK cezalarına ilişkin önerge

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Fatih Portakal’ı “bilmezsen haddini, millet patlatır enseni” sözleriyle; Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ı da “Kalkacaksın sen bu ülkenin Cumhurbaşkanını ipte sallandıracaksın, şimdi git yargıda bedelini öde” açıklamasıyla hedef göstermesinin ardından RTÜK iki kanala da milyonluk cezalar verdi. CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

RTÜK’ün verdiği cezalarda orantısızlık göze çarptığını söyleyen İlgezdi, Bu cezaların muhalif basını susturmak için verildiği düşüncesi kamuoyunda yaygın bir görüş olmaktadır. İktidara yakın televizyonve gazetelerden ise hemen hemen her gün insanların kişilik haklarına saldırı olduğu ama

cezasız kaldığı görülmektedir. Bu durum kurumun adil olmadığını göstermektedir ve cezalar toplum tarafından kabul görmemektedir." dedi.

İlgezdi'nin Oktay'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önerge şöyle:

"1- 2010 – 2018 yılları arasında hangi televizyon kanallarına ve gazetelere ceza verilmiştir? Bu cezaların yıllara göre dağılımı nedir? Bu kanallar ve gazeteler hangileridir? Hangi gerekçelerle hangi tarihlerde ceza kesilmiştir?

2- 2010 – 2018 yılları arasında televizyon kanalları ve gazetelerden hangilerine idari para cezası kesilmiştir? Hangi gazete ve kanallara hangi tarihlerde hangi gerekçelerle ve ne kadar idari para cezası kesilmiştir? Hangi gazete ve kanaldan ne kadar ceza tahsil edilmiştir? Hangi gazete ve kanallara kesilen hangi idari para cezaları tahsil edilememiştir? Tahsil edilemeyen idari para cezalarının tahsil edilmeme gerekçesi nesir?

3- 2010 – 2018 yılları arasında yayın yapan televizyon kanallarından hangilerine program durdurma cezası verilmiştir? Bu programlar hangileridir? Gerekçeleri nedir?

4- 2010 – 2018 yılları arasında yayın yapan televizyon kanallarından hangilerine “tekrarı halinde lisans iptali” maddesinden ceza verilmiştir? Bu kapsamda lisansı iptal edilen kanal olmuş mudur?

5-Muhalif basına çok hızlı ve ağır cezalar verilirken çok açık şekilde “hakaret eden” ve kişilik haklarına saldıran gazete ve televizyonlara neden bir işlem yapılmamaktadır?