CHP: AK Parti iktidarının basiretsiz dış politikasının Türkiye’yi getirdiği nokta

CHP: AK Parti iktidarının basiretsiz dış politikasının Türkiye’yi getirdiği nokta
ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin 'soykırım' kararının ardından tepkiler devam ediyor. CHP Parti Sözcüsü Öztrak açıklamasında, "AK Parti iktidarının basiretsiz dış politikasının Türkiye’yi getirdiği nokta" dedi.

CHP Partisi Faik Öztrak'ın, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin 'soykırım' kararının ardından yaptığı açıklamada, "ABD Başkanı Joseph Biden’ın 1915’te yaşanan acı olayları “soykırım” olarak nitelemesi büyük bir yanlış olarak tarihe geçmiştir. Bu açıklama Türkiye – ABD ilişkilerine olduğu kadar, Ermenistan Halkı ile Türkiye Halkı arasında bir uzlaşıya ulaşılmasına da olumsuz etki yapacak ve onarılması güç yaralar açacaktır." ifadesi kullanıldı.

Öztrak'ın açıklamasının tamamı ise şöyle:

"1915 olayları Türklerin ve Ermenilerin hafızasında büyük travmaya neden olan bir trajedi, bir felaket olarak iz bırakmıştır. Bu travmanın giderilmesi bu tür açıklamalarla mümkün değildir. Özellikle diğer ülkelerin devlet yetkililerinin üzerine düşen, geçmişte yaşanan trajedi üzerinden yeni bir gerilime yol açmak değil, ortak acının yaralarının sarılmasına çalışmak olmalıydı. Bu açıklama ile bu fırsat da kaçırılmıştır.

Güney Kafkasya'da Azerbaycan ile Ermenistan arasında otuz yıldır süren Yukarı Karabağ sorununun çözüm aşamasına yaklaşıldığı, Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarının kurtarıldığı ve bölgede Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan halklarının barış, huzur, istikrar ve refah içinde geleceğe bakmaya hazırlandıkları bir sırada kullanılan sözde “soykırım” ifadesi, bütün bu süreçlerin zedelenmesine yol açacaktır.

Son zamanlarda Türkiye aleyhine yapılan açıklamalar ve ülkemiz aleyhine alınan kararlar, AK Parti iktidarının basiretsiz dış politikasının Türkiye’yi getirdiği noktayı göstermesi bakımından ibret vericidir.
Ülkemizi töhmet altında bırakan açıklamaları esefle karşılıyoruz."

Etiketler :