Çaykur, Ayasofya için özel çay üretti

Çaykur, Ayasofya için özel çay üretti

Çaykur, Ayasofya'nın 86 yıl sonra ibadete açılması vesilesiyle özel çay üretti. Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, 'Ayasofya Çayı'nın önümüzdeki günlerde piyasaya çıkacağını söyledi.

Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, yeni proje ile birlikte özel tasarım  gramajlarıyla önemli turizm destinasyon alanları ve marka yerlerin isimlerini alan çaylar üretileceğini belirtti. 

Sabah'tan Zübeyde Yalçın'ın haberine göre, Alim, "Bazı markalarımızı bu yer adlarıyla isimlendirdik. Bunların arasında sırasıyla Ovit, Ayder, Trabzon Uzungöl, Erzurum Palandöken, Artvin Kafkasör, Kemalpaşa Elekaltı, Tirebolu Elekaltı, İstanbul Ayasofya, Farabi ve Keyif çayları var. Bu yeni ürünlerimiz piyasaya çıkmak üzere" dedi.

223 ülkeye tanıtım

TBMM KİT Komisyonunda konuşan Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, yurt dışındaki büyükelçilik, konsolosluk, ticari ataşelik ve müşavirlik gibi 223 adet farklı noktaya yazılarla ulaştıklarını belirterek, "Bulundukları ülkelerde çalışabileceğimiz yerli, yabancı fark etmeksizin ulaşabileceğimiz ticari partner, temsilcilerle bağlantı kurabilme veya bir araya gelebilmek için iletişim ve irtibat destekleri istedik" diye konuştu.

Pakistan'a ihracat

Sri Lanka ve Kenya'dan 200 bin tona yakın çay ithal eden Pakistan'a dökme veya paketli çay satışı için çalışma yaptıklarını anlatan Alim, "Bu düşüncemiz gerçekleşirse finansman yükümüzün ve buna bağlı olarak stok miktarımızın rahatlamasına katkı sağlayacak" dedi.