Çavuşoğlu İsveç ve Finlandiya'ya çıkıştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya Dışişleri Bakanlarıyla yakın temas halinde olduklarını belirterek iki ülkenin açık bir şekilde PKK/YPG terör örgütlerini desteklediğini belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Mayıs 2022 10:06
Çavuşoğlu İsveç ve Finlandiya'ya çıkıştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun NATO Dışişleri Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı için Almanya’nın başkenti Berlin’e gitti. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği hakkında, "İki ülkenin PKK ve YPG'ye destek vermemeleri gerekiyor" dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında iki ülkenin NATO üyeliğinin gündemin üst sıralarına tırmanmasının ardından geldi. Kararların oybirliğiyle alındığı NATO'da Türkiye'nin tek başına karşı çıkması iki ülkenin üyeliğinin önünü kesebiliyor.

Toplantı ve çalışma yemeği kapsamında her iki bakanla görüşeceğini ifade eden Çavuşoğlu, “NATO üyeliği meselesi başka bir konu. Burada özellikle Türkiye’nin tutumunun sebebi gayet açık ve net. NATO biliyorsunuz bir birlik değil ya da uluslararası bir örgüt değil.

NATO ismi üstünde bir müttefiklik. Bu neyi gerektirir? Sadece bir güvenlik meselesi değil omuz omuza dayanışma gerektirir. Her alanda özellikle güvenlik konusunda bir tehdit olduğu zaman. Burada maalesef bu bahsettiğiniz ülkeler, PKK/YPG’lere çok açık destek veriyor.

Bu da halkımızın hissiyatını olumsuz yönde etkiliyor, gözümüzün önünde ve tüm uyarılarımıza rağmen. Dolayısıyla müttefik olacak bir ülke, açıkça PKK/YGP’ye, her gün bize saldıran, askerimizi, polisimizi ve sivillerimizi şehit eden bir terör örgütüne destek vermemesi gerekiyor. Ayrıca PKK ile mücadelemizden dolayı bize yönelik kısıtlamalar getirdiler” dedi.