Büyükşehirleri kaybeden AKP'den yeni hamle! Özhaseki'den yerel yönetimler yasası açıklaması...

Büyükşehirleri kaybeden AKP'den yeni hamle! Özhaseki'den yerel yönetimler yasası açıklaması...
Yerel seçimlerde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehirlerde büyük bir hezimet yaşayan AKP'den dikkat çeken bir hamle geldi. AKP'li Mehmet Özhaseki, belediyelerle ilgili hazırladıkları yeni yasayı yılbaşına doğru Meclis'e getireceklerini söyledi.

31 Mart yerel seçiminde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehirlerde yenilen AKP'den yerel yönetimler ile ilgili yeni bir hamle geliyor. Büyükşehir belediye başkanlarının bazı yetkilerinin kısıtlanmasının beklendiği yeni yerel yönetimler yasasının yılbaşında Meclis'e geleceği açıklandı. 

Toplantıya, 128 belediye başkanının katıldığına işaret eden Özhaseki, “Zor bir coğrafyadayız ve zor bir ülkeyiz. Bu zorluğumuz, gerek jeopolitik konumumuz gerekse inançlarımızdan kaynaklanıyor. Tarihten üstlendiğimiz misyondan da kaynaklanıyor. Toplantıda bütün belediye başkanı arkadaşlarımız taleplerini iletti. Talepler milyarlarca liralık taleplerdi. Sadece bir ilçemizin yol talebi bile 2 milyar liranın üzerindeydi.” diye konuştu.

“BELEDİYELER BU YASADAN SON DERECE MUTLU OLACAK”

Büyükşehir belediye başkanlarının bazı yetkilerinin kısıtlanmasının beklendiği yeni yerel yönetimler yasasının yılbaşında Meclis’e geleceği açıklayan Özhaseki, şunları kaydetti;

“AK Parti olarak, yerel yönetimlerle ilgili hazırlığımızı yaptık. Ciddi bir yasa hazırlığımız var. Önümüzdeki günlerde, yılbaşına doğru Meclis’e getireceğiz. Belediyeler bu yasadan son derece mutlu olacak. Bu yasa içinde büyükşehir, ilçe belediye ilişkileri, yetki devirleri, Anadolu’daki büyükşehirlerin ve ilçelerin bütçelerinin geliştirilmesi, finansman desteği, sıkıntı olan, eskiden şikayet konusu olan ne kadar belediye mevzuatında mesele varsa hepsini uzunca süre yaptığımız çalışmalarla hazırladık.”

İlgili Haberler