Büyük Savunma Mitingi'ne yasak

Büyük Savunma Mitingi'ne yasak
Ankara Valiliğinden yapılan açıklama ile şehirdeki vaka artışları gerekçe gösterilerek her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü 15 gün süreyle kısıtlandı. Bu karar ile birlikte yarın düzenlenecek olan Büyük Savunma Mitingi de yasaklanmış oldu.

Ankara Valiliğinden yapılan açıklama şöyle:

Ankara'da vaka sayılarında maalesef artış yaşanmaktadır. Salgının engellenmesi adına, il UHK kararı uyarınca ilimizde maske zorunluluğu ve diğer kısıtlamaların yanısıra her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü vb. faaliyetler 15 gün süreyle kısıtlanmıştır.

Bu kararla birlikte yarın Ankara'da 'Çoklu Baro' düzenlemesine karşı baroların bir araya geleceği 'Büyük Savunma Mitingi' de yasaklanmış oldu.

whatsapp-image-2020-07-02-at-12-00-13.jpeg

Öte yandan dün açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara'daki vaka artışına dikkat çekmişti.

Ankara Barosu'ndan tepki

Valilik kararına Ankara Barosu’ndan tepki geldi. Bilim Kurulu ile görüştüklerini ve kararın anayasaya aykırı olduğunu ifade eden Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, “Gerekçe olarak pandeminin ortaya konmasının inandırıcılığını kabul etmekte zorlanıyorum. Açıkçası yarın Ankara’da yapılacak olan son derece barışçıl, içerisinde gayrı yasal hiçbir unsur taşımayan, hak arama hürriyetimizden ibaret olan eylemimizin engellenmesine dönük bir bahane olduğunu düşünmekteyim” diye konuştu.

Sosyal medyanın kapatılma süreciyle ilgili de konuşan Sağkan şu ifadeleri kullandı:

Anayasal haklarımız çok ciddi tehdit altındadır. Ankara girişinde, baro başkanlarına yapılan zulmün bir değişiği aslında, bugün İl Hıfzıssıhha Kurulu aldı altında, yapılacak olan barışçıl anayasal bir hak olan gösterinin engellenmesiyle tekrar ortaya konulmuştur. Türkiye çok ciddi baskı rejiminin içerisine sokulmuş durumdadır. Maalesef pandemi buna bir gerekçe olarak sunulmaktadır. Pandemiye ilişkin bakanlığın ve bilim kurulunun ilan ettiği sosyal mesafe, maske gibi önlemlere uyulacağını taahhüt ettik. Buna rağmen bugün pandemi gerekçe gösterilerek bu tür bir toplantının mitingin 15 gün süreyle ertelenmesi adı altında tamamen anayasaya aykırıdır.

 

 

Etiketler :