Deprem Profesörü Şükrü Ersoy'dan Korkutan Açıklama: Büyük Marmara Depremi Yaklaştı

Deprem Profesörü Şükrü Ersoy'dan Korkutan Açıklama: Büyük Marmara Depremi Yaklaştı
Prof. Dr. Şükrü Ersoy'un açıklamalarına göre Bursa'da Yenişehir ile Kayapa arasında 95 kilometre uzunluğunda yeni bir fay hattı keşfedildi. Bu fay hattının alüvyonun altında ve büyük depremler üretme potansiyeli taşıyor. Ersoy, sıklıkla meydana gelen depremlerin İstanbul ya da Marmara depreminin yakınlaştığı anlamına gelebileceğini söyledi, "100 yıl beklemeyecek bir deprem” dedi.

Bursa'da tespit edilen yeni fay hattının ne büyüklüğünde bir depreme neden olabileceği merak ediliyor. Peki hangi şehirler deprem riski altında? Yeni keşfedilen fay hattı büyük depremler üretebilir mi? Peş peşe meydana gelen depremler büyük İstanbul depreminin habercisi mi? Büyük Marmara depremi yakın mı? Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, CNN TÜRK Spikeri Meltem Bozbeyoğlu'na yeni keşfedilen fay ve riskli şehirleri anlattı.

RİSKLİ ŞEHİRLERİ TEK TEK SAYDI

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Bursa'da Yenişehir ile Kayapa arasında alüvyonun altında 95 kilometre uzunluğunda bir fay daha tespit edildi. Bu fay büyük depremler üretebilir. Muğla, Denizli, Burdur, Isparta, Afyonkarahisar, Uşak, İzmir, Kütahya, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Balıkesir olmak üzere buralar önemli deprem bölgeleri. Güney Marmara'daki Çanakkale, Bursa, Balıkesir'deki 7 civarı ve 7'yi geçen depremler İstanbul'u da etkiler" dedi.

1710822717311-1040402234-3-0-1000-561-1920-x-0-80-0-0-d-006-cd-78-a-6361248-ccca-40-ea-718210-f-6.pngBeklenen Marmara depremine ilişkin açıklamalarda bulunan Ersoy, ayrıca Kahramanmaraş merkezli depremlerde etkilenen 11 ilde yeni deprem riskleri hakkında da açıklama yaptı.

Ersoy, şunları söyledi:
"Marmara'yı ilgilendiren deprem tehlikesi Kuzey Anadolu Fay hattından kaynaklanıyor. İşte Bingöl - Karlıova’dan başlayıp giden ve 1500 km uzunluğunda. İzmit Körfezi’nden Marmara Denizi’nin kuzeyinden Saroz Körfezi’ne kadar giden bir fay. Biz şimdiye kadar İstanbul ve çevresinin deprem tehlikesini hep bu kol için konuştuk. Ama Bolu'dan itibaren Kuzey Anadolu Fay'ı dallanıyor.

BİZ KUZEY KOLU KONUŞUYORUZ AMA...

Güneye doğru bir kolu daha var. Bakın şuradan siyah çizginin olduğu yerden göllerin olduğu yerden. Gemlik Körfezi’nden Kapıdağ Yarımadası’ndan Çanakkale’ye doğru gelen kollar var. Hatta şurada da üçüncü bir kol gibi bir kol daha şu gülerlerin hepsinin kenarında faylar var zaten. Nitekim biz Kuzey kolu konuşuyoruz ama güneyde de önemli depremler vardı.

Mesela 1953’te Yenice - Gönen depremi vardı 7,2, hemen yanında Manyas Depremi vardı, biraz daha doğuda Sakarya’da 1967’de deprem oldu. Bu bize gösteriyor ki; biz kuzeyi konuşuyoruz ama güney kolda yani Çanakkale’nin, Bursa’nın şu kısımdaki yaşayan ya da yerleşim alanlarındaki tüm yerlerin önemli bir deprem riski daha var.

1710822717461-a-nxma.webp

Bursa’da, Yenişehir'le Kayapa arasında 95 km uzunluğunda bir fay daha tespit edildi. Çalışmalar yapıldı, üç üniversite ve AFAD’la birlikte çalışarak keşfetti. Şimdi Türkiye’de AFAD ve üniversiteler işbirliğiyle 128 tane fay parçasının üzerinde yeni bir çalışma daha başladı. "Acaba bu depremlerin tekrarlanma aralıkları nedir", "ne sıklıkla deprem üretiyor” diye çalışma yapılıyor. Bu önemli bir çalışma çünkü tekrarlama aralıklarını bilmemiz demek; depremin yaklaşıp yaklaşmadığını öğrenmemiz demek."

SIK SIK TEKRAR EDEN DEPREMLER BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİNİN HABERCİSİ Mİ?

"Depremler sık sık tekrar ediyorsa o zaman artık o büyük İstanbul ya da büyük Marmara depremi yakınlaştı mı demek oluyor?" sorusuna Ersoy, yanıtı verdi:
"Evet, çünkü kuzey koldaki enerji gerilimi zaten doldu. Yani şu anda da olabilir, on yıllar içerisinde de olabilir. Ama 100 yıl beklemeyecek bir deprem. Bu depremin de 7 üzerinde olacağını defalarca söyledik zaten. Tabii bu başlık altında Türkiye’nin çeşitli yerlerinde de deprem beklenebilir. Mesela Ege bölgesinde. Tüm Ege bölgesinde yerleşim alanlarında deprem olabilir."

11 İLDE YENİDEN DEPREM OLUR MU?

"6 Şubat depremi 11 ili etkilemişti ama bu bölgede yeniden deprem olur mu?" sorusuna Ersoy, şu yanıtı verdi:
"Kişisel fikrim Hatay’dan Kahramanmaraş’a, Adıyaman'a doğru giden 300 km’lik hat boyunca büyük bir depremi uzun süre beklemiyorum. Ama Kahramanmaraş-Elbistan depreminin komşu alanları biraz riskli olabilir. Gerilim transfer olur. Mesela Malatya’da, Adana’nın kuzeyindeki fay zonlarında olabilir. Süre veremeyiz ama teknik olarak buraların enerjinin transfer olduğu yerler."