Bu haberi okumadan ödemeyin… Trafik cezaları iptal olabilir

Son günlerde trafik cezalarında yaşanan artış, vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor. Bu tepkilerin ardından harekete geçen yetkililer, bazı ihlallere düzenleme getirerek binlerce cezanın iptal edilmesinin önünü açtı. Trafik cezasının iptal edilebilmesi için öncelikle cezanın hukuka aykırı olması gerekir. Yani, cezanın kesilmesinde herhangi bir hata veya eksiklik varsa, ceza iptal edilebili

Trafik cezalarında yaşanan artış, vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor. Tepkilerin ardından harekete geçen yetkililer, bazı ihlallere düzenleme getirerek binlerce cezanın iptal edilmesinin önünü açtı.

Levha yoksa ceza iptal

Bazı kurallara aykırı kesilen cezalar ya da ceza kurallara uygun olsa da, yetkililere haklı bir sebep bildirilmesi halinde söz konusu cezası fiilen askıya alınıyor.

Örneğin, yolda hiçbir hız sınırı yok, ancak sınırı aşmanızdan dolayı bir ceza kesilirse hukuki yollardan cezayı iptal ettirebilirsiniz. Çünkü, radar veya hız limiti olduğuna ilişkin uyarı levhası yoksa hız limitini aştığınız için ceza kesilemez. Kısacası, gizli radar denilen durumlarda kesilen cezaları iptal ettirebilirsiniz.

Acil durumlarda ceza iptal

Zorunlu bir sebepten dolayı hız sınırını ihlal ettiyseniz ve ceza yazıldıysa, bu ceza da iptal ettirilebilir. Çünkü yetkililere zaruri bir sebebiniz olduğunu kanıtlamanız, geçiş üstünlüğünün sizde olduğu anlamına geliyor. Örneğin; acil hasta taşıyan araca kesilen trafik cezaları iptal edilir.

Trafik cezası nasıl iptal ettirilir?

Trafik cezası geldiği durumunda bir dilekçe yazarak olayı anlatıp adliyelerde bulunan sulh ceza hakimliğine ödediğiniz ceza miktarının iadesi için itiraz da bulunabilirsiniz.

Dilekçede cezayı iptal ettirmek için gerekçenizi ayrıntılı olarak anlatmalısınız. Örneğin, gizli radar nedeniyle ceza aldıysanız, cezanın kesildiği yeri, saati ve hızı belirterek dilekçenizi yazabilirsiniz. Acil durum nedeniyle ceza aldıysanız, acil durumun ne olduğunu ve acil durum nedeniyle hız sınırını aşmak zorunda kaldığınızı dilekçenizde belirtmelisiniz.

Trafik cezası itirazınız, sulh ceza hakimliği tarafından değerlendirilecektir. Hakim, itirazınızı haklı bulursa cezayı iptal eder ve ödediğiniz ceza miktarını da iade eder.

İşte trafik cezası iptal ettirmek için gerekli dilekçe örneği:

**Sulh Ceza Hakimliği'ne

**Gönderen: ...

**Adres: ...

**T.C. Kimlik No: ...

**Araç Tescil No: ...

**Konu: Trafik cezası itirazı

**Sayın Hakim,

**... tarihinde ... adresinde ... plakalı aracımla seyir halindeyken ... tarafından ... TL tutarında trafik cezası uygulanmıştır.

**Söz konusu cezaya ... gerekçesiyle itiraz ediyorum.

**(İtiraz gerekçesini ayrıntılı olarak anlatın.)

**Bu nedenle, cezanın iptalini ve ödemiş olduğum ... TL tutarının tarafıma iadesini saygılarımla arz ederim.

**.../.../...

...

Bu dilekçeyi doldururken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

Dilekçeyi okunaklı ve anlaşılır bir şekilde yazın.

Dilekçede gerekli bilgileri eksiksiz olarak doldurun.

Dilekçede itiraz gerekçenizi ayrıntılı olarak anlatın.

Dilekçeyi imzalamayı ve tarih atmayı unutmayın.

Etiketler :