Bu Fotoğraf Kıyamet Kopardı!

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, ünlü soprano Pervin Chakar ve piyanist Paolo Villa'nın "Bir Opera Gecesi" dinletisine katıldı. Özel o anlara ait fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı ve o fotoğraflar kıyamet kopardı... Sosyal medyada ve iktidara yakın kanallarda Özel ve Chakar hedefe konuldu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul-Kadıköy'de bulunan Süreyya Operası'nda ünlü Kürt soprano Pervin Chakar ve piyanist Paolo Villa'nın "Bir Opera Gecesi" dinletisine katıldı.

Özel'e; CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu eşlik ederken, HEDEP Van Milletvekili Pervin Buldan da geceye katıldı.

Sosyal medya hesabından gece ilgili paylaşım yapan Özel, şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul Kadıköy'de Süreyya Opera Sahnesi'nde ünlü soprano Pervin Chakar ve piyanist Paolo Villa'nın 'Bir Opera Gecesi' dinletisine katıldık. Sn. Chakar'ın performansı kadar verdiği barış kardeşlik mesajları ve deprem acımızı paylaşması da etkileyiciydi."

Özel'in dinletiye katılması ve gecenin sonunda Chakar'ı reverans yaparak kutlaması üzerine hem iktidara yakın kanallar hem de bazı sosyal medya kullanıcıları iki ismi hedef gösterdi.

GÜNÜN FOTOĞRAFI

Halk TV'de Yeni Bir Sabah'a olayı taşıyan İsmail Küçükkaya o fotoğraf için "Özgür Özel'in son derece şık, zarif ve doğru bir şekilde sanatçıya sevgi göstermesi, saygı göstermesi ve takdirlerini iletmesi günün en şık hareketi" yorumunda bulundu.

"KİMSEDEN İZİN ALMAYI DÜŞÜNMÜYORUM"

Chakar ise tepkilere sosyal medya hesabından, "Anadilimde şarkı söylemek için kimseden izin almayı düşünmüyorum" sözleriyle yanıt verdi.

Hedef gösterilen Chakar açıklamasının devamında şöyle yazdı:

"Çok değerli takipçilerim. Dün gece Süreyya Operası’nda muhteşem bir geceye tanıklık ettik. Ravel, Delibes, Lehar, Bellini, Strauß, Massenet, Brahms, Dvorak gibi bestecilerin oda müziği eserlerini, operet ve opera aryalarını seslendirdim. Bu tarihi tiyatroda, güzel atmosferde Almanca, Çekçe, İtalyanca ve Fransızca eserlerin yanında kendi anadilim olan Kürtçe’de de eserler seslendirdim dinleyicilerime. Anadilimde şarkı söylemek en büyük hakkım olduğunu düşünüyorum. Ve bunun için izin almayı da düşünmüyorum kimseden. Ayrıca konserime beni dinlemek için pek çok siyasi lider, belediye başkanları, milletvekilleri, yazarlar, entelektüeller de katılım gösterdiler. Beni dün sahnede tebrik etmeyen isteyen, duygulanan ve taktir eden siyasi liderler oldu. Tıpkı Özgür Özel ve Pervin Buldan gibi. Konserlerime bugüne kadar pek çok farklı görüşten siyasiler katılmıştır nitekim sanatıma değer verdiklerinin en büyük göstergesidir bu. Kral Charles ve Camilla da İtalya’da opera temsilimize gelmişlerdi Venedik’te. Ayrıca İrlanda cumhurbaşkanı yine opera temsilimi izlemeye Lismore’a teşrif etmişti. Eski Irak Cumhurbaşkanı keza konserimi yakından takip etmiştir. Ben bundan daha doğal bir şey göremiyorum. Dünden beri yazılan ve çizilenlere inat -sanatımı icra etmeye ve bunu pek çok sahneye taşımaya – devam edeceğim. Sanatçılar aynı zamanda hem barış elçisi, hem iyiliğin hem de kültürün en büyük taşıyıcılarıdır. Yaptığım sanat siyaset üstüdür. Değerlerimiz, kültürümüz, dilimiz, sanatımız biz Kürtlerin ve benim kırmızı çizgimizdir. Kapımız herkese, her düşünceye açıktır. Irkçı ve hakaret dolu sözlere sanatımla cevap vermeyi yeğliyorum. Çünkü her şey gelip geçicidir ama sanat daima kalıcıdır.“

'YAKINDA OPERAYA GİTMEK TERÖR FAALİYETİDİR DERLER'

Sezgin Tanrıkulu da sosyal medya hesabından, "Yakında 'Opera’ya gitmek de terör faaliyetidir' derler. Türkiye’nin ortak değeri Kürtlerle, Kürt sanatçılarla, siyasetçilerle ve sıradan vatandaşlarla uğraşanlar; diğer taraftan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını parayla satıyorlar" açıklamasında bulundu.