Borcu Olanlar Dikkat! HGS cezaları tek tek iptal edilebilir

Borcu Olanlar Dikkat! HGS cezaları tek tek iptal edilebilir
HGS borcu olanlar 15 günlük takip süresinde borçlarını ödemezse ceza 4 katına çıkıyor. Fakat bu cezadan kurtulmak mümkün. İşte detaylar...

HGS hesabınızda yeterli bakiye olmadan köprü ve otoyol geçişi yapanlar, kendilerine kesilen cezaları 15 gün içerisinde ödemek durumundalar. Fakat bu süre içerisinde ödeme yapılmazsa ceza 4 katına çıkıyor.

HGS cezaları tek tek iptal ediliyor. Boşuna ödemeyin! 5

CEZALARI İPTAL ETTİRMEK MÜMKÜN

Cezaların artması üzerine avukat Bilal Yavuz, HGS hesabında yeterli bakiye bulunmaması nedeniyle verilen cezaları ve icra yoluyla tahsil edilmeye çalışılan cezaları iptal ettirmenin yollarını açıkladı.

Avukat Bilal Yavuz, milletin parasıyla yapılan yollardan fahiş fiyatlar alındıktan sonra, ceza kesilen vatandaşa faiz eklemek yerine cezayı katlamanın bir tür soygun olduğunu savundu.

giseler.jpg

CEZA NASIL İPTAL ETTİRİLEBİLİR?

Otoyoldan geçtiniz ve bu esnada HGS bakiyeniz yetersizdi. 15 gün içinde ödeme yapmayı unuttunuz ve bir süre sonra icraya verildiniz. 4 kat ceza ve dosya masraflarıyla birlikte bin TL’den fazla para ödemeniz gerekti. Peki, bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz?

Öncelikle, ceza kesildikten sonra 130 TL’lik cezayı ödemeniz için size tebligat gönderilmesi gerekiyor. İcra işlemine geçilmeden, yani 4 kat ceza yazılmadan önce, borcunuzun tebligatla bildirilmesi hukuki bir zorunluluktur.

hgs-foto.jpg

Ancak, çoğu zaman bu tebligatlar yapılmıyor. Eğer cezanız 4 katına çıkıp icraya verildiyse ve daha önce size tebligat ya da herhangi bir bildirim yapılmadıysa, bu durumu gerekçe göstererek itiraz edebilirsiniz. Bu şekilde, fazladan eklenen cezanızı indirtebilirsiniz.