Doktorların 'Kuğu Emojili' Dolandırıcılığı

Bolu'da başlatılan soruşturma şoke etti. İzzet Baysal Devlet Hastanesi ve İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesi'ndeki ortopedi doktorlarının ilaç mümessilleri ile anlaşarak kullanılan ilaç kârının yarısını alan 4 doktora soruşturma açıldı. Soruşturmada doktorların attığı 'kuğu emojisi' ise dikkat çekti.

Bolu’da ilaç mümessili olarak çalışan T.Ş, Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi ile İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli ortopedi doktorlarının ilaç mümessilinin çalıştığı ilaç şirketinin piyasaya sürdüğü ilaçları hastaların reçetelerine yazdıkları ve her bir ilaç için mümessilden ilaç parasının yarısını aldıkları iddiasıyla dikkat çekti.

SKANDAL İHBARLA ORTAYA ÇIKTI

T.Ş., bu durumu Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ne (SABİM) 5 Haziran tarihinde şikayet etti. Sağlık Bakanlığı, T.Ş.’nin şikayetini İl Sağlık Müdürlüğü’ne ilettikten sonra İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli ortopedi doktoru U.G. ile İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nde görevli ortopedi doktorları H.K., R.Ö. ve M.T. hakkında soruşturma başlatıldı.

72162-1.jpg

Soruşturma kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü’nde ifade veren T.Ş., şikayetçi ifade tutanağına yansıyan açıklamalarında, “10 günde bir ortopedi uzmanlarıyla buluşarak alınan paranın yüzde 50’sini taraflarına veriyordum. Uzman Doktor U.G. Hyalüronik Asit kupürlerini topluyordu ve bana veriyordu. Ben de kupür karşılığı yüzde 50’sini ona veriyordum. U.G. para alma işlemine halen devam etmektedir. PRP işlemlerinde ise hasta direkt beni arıyordu. Kanı hemşire alıyor, bana veriyordu. Ben PRP hazırlamasını tamamlayıp hekime bilgi veriyordum. Hekim gelip hastaya PRP işlemini uyguluyordu. Hasta işlem bittikten sonra hastaneden ayrılmadan önce nakit olarak bana veya IBAN numarasından tarafıma havale ile gönderiyordu. Yine paranın yüzde 50’sini hekime elden veriyordum. Yaklaşık 2-3 yıldır kupür toplamak yerine WhatsApp’tan bana mesaj atıyorlardı. R.Ö. kuğu emojisi atıyordu” ifadelerini kullandı.

T.Ş., ayrıca doktorların kendisine verdiği kupürler ve kuğu emojilerinin ekran kayıtlarının yer aldığı 23 sayfalık belgeyi de İl Sağlık Müdürlüğü’ne teslim etti. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

2jpg-ytbw-zqtukiid-fkrmcpwa.jpg

İLAÇ MÜMESSİLİNE KUĞU EMOJİSİ ATMIŞLAR

İlaç mümessili T.Ş., doktorların reçetelere yazdıkları ilaçların kupürlerini toplayarak ilaç mümessiline WhatsApp aracılığıyla attıklarını ve bazı doktorların kuğu emojisi gönderdiklerini belirtti.

Kaynak:DHA