Belediye Başkanı Fatma Şahin’in çalıştığı şirket belediyeden ihale aldı

Belediye Başkanı Fatma Şahin’in çalıştığı şirket belediyeden ihale aldı
Belediyesi iştiraki GASKİ Enerji şirketinin toplamı 14 milyon lirayı bulan çimento ihalelerini Belediye Başkanı Fatma Şahin’in bir dönem çalıştığı SANKO firmasının iştiraki ÇİMKO’nun aldığı ortaya çıktı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki GASKİ, Belediye Başkanı Fatma Şahin’in bir dönem çalıştığı SANKO Holding’e bağlı ÇİMKO’ya üç ayrı ihale verdi.

Belediye Başkanı Şahin’in eşi İzzet Şahin hâlâ bu firma grubuna bağlı Süper Film şirketinde yönetim kurulu üyesi. 

3,5 milyonluk çimento 

GASKİ Enerji Yatırım Hizmetleri İnşaat ve Sanayi Ticaret şirketi 2018, 2020 ve 2021 yıllarında yaptığı ayrı ayrı üç ihaleyi de ÇİMKO Çimento ve Beton Sanayi Ticaret Anonim Şirketi kazandı. 2018 yılında yapılan 'dökme çimento' alımı ihalesini kazanan söz konusu şirketle belediye arasında üç milyon lira üzerinden sözleşme imzalandı. İştirak şirketin 12 Mart 2020 tarihinde yaptığı 'çimento alımı' işi ihalesinde ise şirketle 3 milyon 537 bin 500 lira üzerinden anlaşıldı.

Toplamda 11 milyonluk ihale 

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, İhalenin istisna usulüyle yapılması ve ihaleye tek teklifi veren şirketin söz konusu şirket olması dikkat çekti. GASKİ Enerji’nin 14 Nisan 2021 yılında yaptığı 'dökme çimento ve torbalı çimento alım işi' ihalesi için ise 7 milyon 518 bin 750 lira üzerinden sözleşme imzaladı. Bu ihale de istisna usulüyle yapıldı ve tek geçerli teklifi aynı şirket verdi. 21 Nisan 2021’de başlayan iş 21 Nisan 2022’de sona erecek.

Eşi de SANKO bünyesinde  

ÇİMKO şirketi Adıyaman Çimento Fabrikası’nın 1995 yılında özelleştirilmesiyle çimento sektöre giren SANKO Holding’e ait. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in kendi internet sitesinde yer alan biyografisinde SANKO’da iş hayatına başladığı ile 18 yıl boyunca İşletme Mühendisi ve İşletme Müdürü olarak çalıştığı belirtiliyor. Kayıtlara göre Şahin’in eşi İzzet Şahin de SANKO’ya bağlı Süper Film şirketinde yönetim kurulu üyesi.

 

Etiketler :