Beceriksizliğin itirafı: Özel otoyollar daha kaliteli

Beceriksizliğin itirafı: Özel otoyollar daha kaliteli
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, otoyollardaki hız sınırı limitinin yükseltilmesinin, yollardaki kaliteyle doğru orantılı olduğunu söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni düzenlemeyle otoyollardaki hız limitinin 140'a çıkmasında yolun kalitesinin belirleyici olduğunu ifade etti.

Tershane İstanbul'da gerçekleştirilen özel yayında TRT Haber'e konuk olan Karaismailoğlu, otoyollardaki hız sınırının yükseltilmesine ilişkin konuştu. Karaismailoğlu, yolun konforu ve kalitesinin hız limitini belirlediğini ifade ederek standartları yüksek otoyollarda, sınırı 140'a çıkardıklarını söyledi.

'Yolun konforu, kalitesi hız limitini belirler'

Bakan Karaismailoğlu, hız sınırının 140'a çıkmasıyla ilgili şöyle konuştu:

"Türkiye'de yatırımların yüzde 65'ini kara yoluna yaptık. Bizim 20 yıl sonraki problemi önceden düşündüğümüz için şu an rahatça araç sayısını kaldırabiliyoruz. 40 km olan hız sınırı 80'e çıktı. Kaliteli yollar sayesinde kazalar çok azaldı. Yolun konforu, kalitesi hız limitini belirler. Standartların yüksek olduğu yollarda sınırı 140 km'ye çıkardık. İhtiyaç olan bir şeyi yerine getirdik. Her gün trafikte hareketlilik artıyor."

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı'nın görevleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, devlet otoyollarının hizmet kalitesini yükseltmekle yükümlü kişi olmakla birlikte; ulaştırma, denizcilik, haberleşme, posta iş ve hizmetlerinin geliştirilmesi, kurulması, kurdurulması, işletilmesi ve işlettirilmesi hususlarında, ilgili kurum ve kuruluşlarla koordinasyon içinde, milli politika, strateji ve hedeflerin belirlenmesi amacıyla çalışmalar yapmakla görevlidir.

Hız sınırı

İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırı uygulamasına başlanacağını açıklamıştı. Buna göre; hız sınırları, Edirne'den Şanlıurfa'ya kadar uzanan otoyolda (Ankara- Niğde arası hariç) 130 kilometre/saate; Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde otoyollarında ise 140 kilometre/saate çıkarılmıştı.