Batman Valiliği 16 altın sikkenin kaybolduğunu doğruladı

Batman Valiliği, Batman Müzesi’nde 16 altın sikkenin kaybolduğunu doğruladı. Valilik açıklamasında; altın sikkelerin, 29 Nisan 2021’de yapılan denetimlerde yerinde olmadığının belirlendiği ve 30 Nisan’da da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bildirildiği kaydedildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Haziran 2021 15:21

Batman Valiliği, Batman Müzesi’nde 16 altın sikkenin kaybolduğunu doğruladı.  Valilik açıklamasında; altın sikkelerin, 29 Nisan 2021’de yapılan denetimlerde yerinde olmadığının belirlendiği ve 30 Nisan’da da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bildirildiği kaydedildi.

Valilik açıklamasına göre; 22 Ağustos 2017 tarihinde Batman İl Emniyet Müdürlüğü KOM şube tarafından yapılan operasyonda 31 adet tarihi obje ele geçirildi. Bunlardan 30’u (16 altın sikke, 9 gümüş sikke, 2 figürün, 1 kandil, 1 ayna ve 1 hayvan heykelciği) 11 Eylül 2017’de Müze Müdürlüğüne ekspertiz raporu hazırlanarak teslim edildi. Bir eser ise (kanatlı aplike) 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamı dışında değerlendirildi.

Valilik açıklamasında eserlerin ortadan kaybolduğu doğrulanarak şu bilgiler verildi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün yazılı talimatları doğrultusunda ülkemiz genelinde müze müdürlüğü yediemin depolarının kontrol edilerek, gerek kültür varlıklarının gereğinden uzun süre depolarda bekletilmesinin önüne geçilmesi gerekse dava-eser bağlamının yitirilmemesi ve depolardaki yoğunluğun azaltılması açısından müzeye intikal ettirilen ve yediemin olarak depoda adli olaylarla bekleyen kültür varlığı ve objelerin soruşturma/dava durumlarının incelenmesi, bunlardan, davası bitip müzeye teslimine karar verilenlerin kayıt işlemlerinin ivedilikle tamamlanması işlemleri için 29.04.2021 tarihinde yapılan dosya incelemesi esnasında söz konusu 16 adet altın sikkenin yerinde olmadığı tespit edilerek, mevzuat doğrultusunda gerekli işlemlerin tesis edilebilmesi için müze uzmanlarınca 30.04.2021 tarihinde tutanak tutularak konu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na intikal ettirilmiştir. Konu ile ilgili soruşturma Bakanlık Müfettişlerince çok yönlü olarak yürütülmekte olup, gelişmeler ayrıca paylaşılacaktır.”

ANKA