Bankalarda deprem hareketliliği: İstanbul tartışılmaya açıldı

Bankalarda deprem hareketliliği: İstanbul tartışılmaya açıldı
Kahramanmaraş depremlerinin ardından gözler en az 7 büyüklüğünde depremin beklendiği İstanbul'a çevrildi. Deprem sonrasında bankalar lokasyon planlamasını gündemine aldı. Bir banka, tüm operasyonları yüksek riskli İstanbul’da toplamaktansa başta Ankara olmak üzere dağıtmayı gündemine aldı.

Genel merkezleri İstanbul’da olan yerli özel ve yabancı sahipli bankalarda acil durum senaryoları tartışılmaya başladı. Bankacılık sektörü kaynaklarından alınan bilgiye göre, bir yabancı banka riski dağıtmak için Ankara’da yer bakmaya başladı.

Kamu bankaları için İstanbul Ataşehir'de finans merkezinin inşaatı sürüyor. Kamu hariç bankaların genel merkezi ise Levent'te yer alırken her ne kadar depreme dayanıklı binalarda yerleşmiş olsa da genel müdürlükler için beklenen deprem yüksek risk oluşturuyor.

11 ili etkileyen 6 Şubat depremleri sonrası bankacılık sektörü yüksek riski dağıtmanın yollarını aramak için yeni planlar üretiyor. Ekonomim.com'da Şebnem Turhan'ın haberine göre bankacılık kaynaklarından alınan bilgiye göre sektörde İstanbul’da merkezileşmek tartışılıyor.

Bir banka Ankara'yı düşünüyor

Kaynakların verdiği bilgiye göre büyük deprem felaketinin hemen ardından İstanbul dışına yayılma konusuyla ilgili bir bankada çalışmalar anında başlatıldı. Riski yüksek İstanbul’a herkesi ve tüm birimleri toplamak yerine güvenli yerlere dağıtmayı ele alan bir bankanın bu dağılım için de Ankara’yı düşündüğü dile getirildi. Bir banka bu sebeple genel müdürlükten gelen talimatla birlikte Ankara’da yer bakmaya başladı.

Etiketler :