Bakanlıktan yeni 'fişleme' yöntemi: Personel birbirini değerlendirsin

Tarım ve Orman Bakanlığı, Personel Genel Müdürlüğü aracılığıyla birimlere gönderdiği anket ile personelin birbirini değerlendirmesini istedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Nisan 2020 10:16
Bakanlıktan yeni 'fişleme' yöntemi: Personel birbirini değerlendirsin

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Personel Genel Müdürlüğü aracılığıyla birimlere gönderdiği anket ile personelin birbirini “performans değerlendirmesine” tabi tutmasını istedi.

Cumhuriyet'ten Sena Yaşar'ın haberine göre, Personel Bilgi Yönetim Sistemi’nden her personele özel olarak gönderilen anketlerde, personel isimleri verilerek hakkında değerlendirme yapılması istendi. 26 Nisan’a kadar anketi doldurmayan personel hakkında “göreve itaatsizlikten” soruşturma başlatılabilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı, “performans değerlendirme” kapsamında, tüm birimlere “personel değerlendirme anketi” gönderdi.

Personel Genel Müdürlüğü aracılığıyla, personelin şahsına ait Personel Bilgi Yönetim Sistemi’ne gönderilen ankette, kişinin, kendisiyle aynı düzeydeki başka personeli değerlendirmesi istendi.

Edinilen bilgiye göre, kurum tarafından değerlendirilmesi istenen kişiler, ankette isim olarak da belirtildi. 13 soruluk ankette, “çalışma arkadaşlarıyla bilgi, kaynak, deneyimlerini paylaşır”, “çalışma arkadaşlarıyla dayanışma ve işbirliği içinde çalışır”, “Göreve gereği temas halinde bulunduğu kurum içindeki kişilerle olumlu, nesnel, önyargısız ilişkiler kurar”, “Kişisel bakım ve görünümüne dikkat eder”, “Kurumsal vizyon ve misyonu benimser” gibi soruların puanlandırılması istendi.

26 Nisan’a kadar anketin doldurulup kuruma gönderilmesi istenirken, doldurmayan personel hakkında “göreve itaatsizlikten” soruşturma başlatılabileceği belirtildi.