Bakanlık 4 Kez Reddetti! İBB Metro Projesine 5. Kez Onay İstedi

Bakanlık 4 Kez Reddetti! İBB Metro Projesine 5. Kez Onay İstedi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), tüm projeleri ve finansman kaynağı da hazır olan ve 4. kez reddedilen Sefaköy-Beylikdüzü-TÜYAP Metrosu’nun yapımına başlamak için 5. kez imza için başvuruda bulundu.

Sefaköy-Beylikdüzü-TÜYAP Metro Hattı Projesi, 18,5 kilometrelik uzunluğu ve 10 istasyonu ile dikkat çeken bir ulaşım projesi olarak öne çıkıyor. Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü, Küçükçekmece ve Bakırköy ilçelerini kapsayan bu proje, Avrupa yakasında raylı sistem erişimi olmayan yaklaşık 4 milyon İstanbullu için büyük bir hizmet potansiyeline sahip bulunuyor.

tuyap.jpg

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetkililerinden alınan bilgilere göre, hattın geçerliliğini yitiren projeleri ve fizibilite raporları yeniden çalışıldı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) onayına sunuldu. Bu onay, Temmuz 2022'de alındı.

4 BAŞVURU REDDEDİLDİ

Bakanlık onayını takiben, yaklaşık bir yılı aşkın sürede proje, 2022, 2023 ve 2024 Kamu Yatırım Programlarına alınması için dört kez başvuruldu, ancak olumlu bir yanıt alınamadı ve uluslararası kredi kullanımı için gerekli olan bu süreç tamamlanamadı.

metro.jpg

İBB, dört kez reddedilen bu proje için şimdi beşinci kez başvuru yapıyor.

Kaynak:ANKA