Bakan Varank'a memleketinde tepki: Ekmek 8 lira oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, memleketi Trabzon’da düzenlenen bayramlaşma programındaki konuşmasında, “Yeter ki Trabzon bizim arkamızda dimdik dursun. Bu ülkenin başaramayacağı hiçbir şey olmaz” derken bir yurttaş, “Ekmek 8 lira, unun çuvalı 500 lira oldu. Nasıl olacak bu?” sözleri ile tepki gösterdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Trabzon’da; Meydan Parkı’nda düzenlenen bayramlaşma programına katıldı. Bakan Varank, burada yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

"Biz, dediğim gibi; NATO’ya yeni üye olmadık. Neden bizden önceki iktidarlar bu iradeyi gösteremiyorlardı. Neden bizden önce bu ülkeyi yönetenler bu duruşu gösterip NATO’da istediğini alıp, ülkelerine dönemiyorlardı. İşte burada dert sahibi olmak lazım.Biz, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ülkenin derdini sırtlandığını biliyoruz. Bu ülkeyi bir yerlere getirebilmek için ne mücadeleler verdiğini biliyoruz. Biz de onların çalışma arkadaşları olarak ve siz değerli hemşerilerimizle birlikte ona yardımcı olmaya bu ülkeyi hak ettiği yere getirmeye çalışıyoruz ve Allah’ın izniyle de çalışmaya devam edeceğiz, sizlerle birlikte."

'Yeter ki Trabzon bizim arkamızda dursun'

Varank, konuşmasına “Yeter ki Trabzon bizim arkamızda dimdik dursun. Trabzonlu hemşerilerimiz bizim arkamızda dimdik dursun. Bu ülkenin başaramayacağı hiçbir şey olmaz biz buna yürekten inanıyoruz” sözleri ile devam ederken, bir yurttaş; “Ekmek 8 lira, unun çuvalı 500 lira oldu. Nasıl olacak bu?” diye bağırdı.

Varan, “Evet, evet. Değerli kardeşlerim. Sıkıntılarımızın olduğunun farkındayız” dedi. Bu sırada Varank, yurttaşa müdahale edenlere de “Elleme, elleme tamam. Kalsın orada. Kalsın, kalsın” sözleri ile seslendi.

Varank sözlerini şöyle sürdürdü:

"Değerli kardeşlerim. Bundan iki kabine toplantısı önce Sayın Cumhurbaşkanımız bizi topladı. Dedi ki, ‘değerli arkadaşlar evet bir fiyat artışı sorunu yaşıyoruz ama şu anda özellikle sabit gelirlilerle ilgili vatandaşımızın sıkıntısı var.’ Dedi ki biz vatandaşlarımızı enflasyona ezdiremeyiz."

Varank, Meydan Parkı’ndaki bayramlaşma programının ardından esnafı ziyaret etti. Recep Aydın isimli esnaf, Bakan Varank’a şunları söyledi:

'Benim hakkımı çocuğumun hakkını rızkını yediler, yiyorlar'

"Sakın yanlış anlamayın, ben iyi bir AK Partiliyim. Bize yapılan haksızlık var, bunu size dile getirmek zorundayım. Balıkhanenin yanındaki iş yerlerini balık hali yaptılar. Benim hakkımı çocuğumun hakkını rızkını yediler, yiyorlar. Tapu hiç kimsenin yok, benim de yok, bu arkadaşın da yok, bu arkadaşa verdiysen benimkini de vereceksin. İşgaliye. 27 yıl bu adamla aynı yerde yan yana durmuşum, aynı tepsiye ekmeğimi bandırmışım, bu adama dükkân verilmiş bana verilmemiş."

Varank ise "Ben başkanla özel olarak konuşacağım kimin işgaliyesi var, kimlere yer verildi kimlere yer verilmedi. Şu anda orada kuyumcu projesi devam ediyor. Bizim bilim merkezini yaptığımız yerden bahsetmiyor muyuz? Oturacağız, size yer nasıl verilir verilmez konuşacağız başkanımızla kaç kişi vardı ben bunu bilmiyorum sen bana söylüyorsun şimdi duyuyorum" dedi.