Bakan Şimşek'in Sahte Yapay Zeka Videolarına Dikkat: Hazine Bakanlığı Uyardı

Bakan Şimşek'in Sahte Yapay Zeka Videolarına Dikkat: Hazine Bakanlığı Uyardı
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mehmet Şimşek'in sahte yapay zeka videoları ile yatırım tavsiyesi verdiği iddialarının ardından uyarıda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bakan Mehmet Şimşek'in yapay zeka tarafından konuşturularak yurttaşlara yatırım tavsiyesi vermiş gibi gösterildiği videoların şikayet sonrasında sosyal medya mecralarından kaldırıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "yapay zeka dolandırıcılığının" günümüzün en önemli tehlikelerinden biri olduğu vurgulandı. Açıklamada, kötü niyetli kişilerin yapay zeka yazılımlarını kullanarak gerçek olmayan videolar yayınladığına dikkat çekildi. Sosyal medya platformlarında tanınan isimlerin video ve görsellerinin kullanılarak istenilen mesajların yapay zeka seslendirmesiyle dolaşıma verildiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Hızla yayılan bu dolandırıcılık videolarının sahte olduğunu anlamak oldukça zordur. Mağduriyet yaşanmaması için tüm vatandaşlarımızı her zamankinden daha dikkatli olmaya davet ediyoruz ve bu tür videolara inanarak yatırım yapmamaları konusunda uyarıyoruz. Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'in de yapay zeka tarafından konuşturularak vatandaşlarımıza yatırım tavsiyesi vermiş gibi gösterildiği videolar şikayetimizle sosyal medya mecralarından kaldırılmıştır. Ayrıca vatandaşlarımızın yatırım tercihlerine yönelik olarak Sayın Bakanımızın herhangi bir tavsiyesi olmayacağı da aşikardır."

Bakanlık, vatandaşları bu tür dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olmaya ve resmi kanallar dışındaki bilgilere itibar etmemeye çağırdı.

Kaynak:AA