Bakan Koca uyardı: Daha fazla ihtiyacımız var

Bakan Koca uyardı: Daha fazla ihtiyacımız var
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada Kurban Bayramı'na değindi ve "Ziyaretler sınırlı, bayramlaşmalar telefonla yapılmalıdır" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada Kurban Bayramı'na değinerek, "Bayramda, maske ve mesafe kuralına bugüne kadar olduğundan daha fazla ihtiyacımız var" dedi. Toplu bayramlaşmaların yapılmaması gerektiğine dikkat çeken Koca, "Kalabalık bayram yemekleri düzenlenmemelidir. Ziyaretler sınırlı, bayramlaşmalar telefonla yapılmalıdır" dedi.

Kurban Bayramı'nda kısıtlama olup olmayacağı tartışılırken, Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamayla bayram kısıtlama olmayacağına açıklık getirmiş oldu. 

Bayram namazının açık alanda, mesafe kuralına uyularak kılınması gerektiğine dikkat çeken Koca, "Kurban kesiminde ve et dağıtımında hijyene daha fazla dikkat edilmelidir" uyarısında bulundu.

"Ziyaretler sınırlı tutulmalıdır"

Bayramda memleketine gidecek olanlar, trafik yoğunluğuna kalmadan yola çıkmalı. Taşıtlarda kalabalık olmamalı, tedbirlere uyulabilmelidir. Bayram namazı açık alanda, mesafe kuralına uyularak kılınmalıdır. Kurban kesiminde ve et dağıtımında hijyene normalden daha fazla dikkat edilmelidir. Toplu bayramlaşma yapılmamalı, kalabalık bayram yemekleri düzenlenmemelidir. Ziyaretler sınırlı tutulmalıdır. Bayramlaşmalar mümkün olduğunca telefonla yapılmalıdır.

Özellikle 65 yaş üstündekiler, kronik hastalığı olanlar, tebrikleri telefonla kabul etmelidir. Hiçbir şekilde el sıkma, kucaklaşma olmamalıdır. El temizliğine dikkat edilmelidir. Bir araya gelinecekse açık hava tercih edilmelidir. Bayramda, maske ve mesafe kuralına bugüne kadar olduğundan daha fazla ihtiyacımız var."