BAE Sedat Peker’in sesini tam kıstı: Aracı ile de mesaj atamayacak

Birleşik Arap Emirlikleri, Sedat Peker'in 1 Ekim'de açıklayacağı bilgilere kısıtlama getirdi. Dubai yönetimi, Sedat Peker'i başka bir hesap üzerinden dahi tweet atmaması konusunda uyardı.

HalkTV ekranlarında yayınlanan Seda Selek ile Perdenin Önü Arkası, programında, Sedat Peker'in neden tweet atmadığı ile ilgili açıklamalarda bulunan Gazeteci İsmail Saymaz, Peker'in Birleşik Arap Emirlikleri tarafından engellendiğini dile getirdi.

Sedat Peker, 1 Ekim'de yeni bilgiler paylaşacağını duyurmuştu. Birleşik Arap Emirlikleri, Sedat Peker'in daha önce yaptığı gibi Twitter hesabından paylaşım yapmasını yasaklamıştı. Peker'de atamadığı tweetleri Erk Acarer'in hesabından paylaştı.

Dubai yönetimi bu seferde Sedat Peker'in başka bir kişinin hesabından da tweet atmasını kısıtladığını söyledi. Kendisine "Ülkede güvenlik protokolleri nedeniyle siyasi paylaşımlar yapmaması" belirtildi.

Kuralları ihlal ederse teknoloji yasağı gelecek

Saymaz, kendisine tebliğ edilen bu kuralları ihlal edilmesi halinde Peker'in, teknolojik cihazlardan tamamen yalıtılmış şekilde yaşamını devam ettirme yaptırımı ile karşılaşacağı bilgisine ulaştığını iletti.

Sedat Peker'in yakınları, 13 kez kırmızı bülten çıkarma talebinin Interpol tarafından reddedildiğini öne sürdüler.

Peker, Soylu için "1 Ekim’de hediyem olacak" demişti

Peker, 16 Eylül 2021 tarihinde yaptığı paylaşımda 1 Ekim’de tam da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açıldığı gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bir “hediyesi” olacağını söylemişti.

Peker, paylaşımında şu ifadeleri kaydetmişti:

"Benim en sevdiğim hastam Süslü Sülüman, son günlerdeki tavırların doktorun olarak beni çok mutlu etti. Bu yüzden 1 Ekim meclis açılışında sana çok güzel bir hediye hazırladım. Şimdi huzur içinde tatilini yap."