Baba - Oğuldan Düsseldorf-Dubai-İstanbul Hattında 70 Milyonluk Vurgun

Baba - Oğuldan Düsseldorf-Dubai-İstanbul Hattında 70 Milyonluk Vurgun
Almanya vatandaşı Bettina Christel Setareh, iş yatırımı için Türkiye'ye güvenerek 2 milyon Euro kaybetti. Ferdi Ş. ve Orhan Ş. tarafından dolandırılan iş kadını, parasını geri alamadı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Alman vatandaşı 60 yaşındaki iş kadını Bettina Christel Setareh, Düsseldorf'ta 2021 yılında Ferdi Ş. ve babası Orhan Ş. ile tanıştı. Baba-oğul, zamanla Bettina Christel Setareh'ın güvenini kazandı. İddiaya göre, Ferdi Ş., Almanya'dan lüks araçlar satın alıp Türkiye ve Dubai'de sattıklarını ve önemli gayrimenkul yatırımları yaptıklarını söyledi. Bettina Christel Setareh, bu yatırımlara katkı sağladığında yüzde 40 kazanç elde edeceğini düşündü.

"SAHTE DEKONTLARLA KANDIRILDIM"

İkna olan Bettina Christel Setareh, 2022 ve 2023 yıllarında 600 bin Euro elden, 1 milyon 400 bin Euro ise banka kanalıyla olmak üzere toplamda 2 milyon Euro'yu Ferdi Ş.'nin yönlendirmesiyle babası Orhan Ş.'nin banka hesabına gönderdi. Paralarını isteyen Bettina Christel Setareh, şüphelilerden paralarının güvende olduğu yanıtını aldı. Ancak parasını bir türlü tahsil edemeyen Bettina Christel Setareh, Türkiye'ye gelerek yaptığı araştırma sonrası dolandırıldığını anladı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bettina Christel Setareh, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek şüpheliler hakkında şikayette bulundu. Avukatı aracılığıyla sunduğu dilekçede, Ferdi Ş.'nin paranın güvende olduğunu ve İstanbul'da 3 milyon Euroluk yatırım yapıldığını söylediğini belirtti. Evrakları görmek isteyen Bettina Christel Setareh, Türkiye'ye geldiğinde evrakların sahte olduğunu öğrendi. Ayrıca şahısların başkalarını da benzer vaatlerle dolandırdığını fark etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili soruşturma başlattı.