B Sınıfı Ehliyeti Olanlar İçin Önemli Bir Değişiklik: Artık Bu Araçların Tamamını Sürebilecekler

B Sınıfı Ehliyeti Olanlar İçin Önemli Bir Değişiklik: Artık Bu Araçların Tamamını Sürebilecekler
B sınıfı ehliyet sahipleri, yalnızca taksilerle sınırlı olmaksızın farklı türden araçları da kullanabilecekler. Yeni düzenlemeyle birlikte, B sınıfı ehliyeti olanlar, çeşitli taşıtları kullanabilecekler.

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren bir karar alındı. Posta Gazetesi'ne göre, B sınıfı ehliyet sahipleri artık sadece taksi türü araçları değil, aynı zamanda 125 cc'lik taşıtları da kullanabilecekler.

ULAŞIMDA ÇEŞİTLİLİK ARTACAK

Alınan bu flaş kararla birlikte, B sınıfı ehliyet sahiplerine daha geniş bir araç yelpazesi sunularak, ulaşımda çeşitliliğin artması amaçlanıyor. Bu değişiklikle, B sınıfı ehliyet sahipleri 125 cc'lik taşıtları kullanarak şehir içi ulaşımlarını daha pratik ve ekonomik bir şekilde gerçekleştirebilecekler.

b-sinifi.jpg

TRAFİK YOĞUNLUĞU AZALACAK

Aynı zamanda bu karar, trafikteki araç çeşitliliğini artırarak trafik yoğunluğunu azaltma hedefini taşıyor. Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, yönetmeliğin en geç 2024 yılı içerisinde yayınlanmasının öngörüldüğünü ifade etti.

b-sinifi-2.webp

EĞİTİM ŞARTI GETİRİLECEK

B sınıfı ehliyete sahip sürücülerin herhangi bir sürücü kursundan “motosikletler için uygulama direksiyon eğitimi alması” şartının olmasının öngörüldüğünü vurgulayan Öztürk, eğitim sınav şeklinde değil. Sadece direksiyon eğitimi şeklinde olması öngörülüyor. Eğitim alan kişinin sürücü belgesi otomatik olarak akredite olacak. Eğitimi alan bu kişiler sürücü belgesini değiştirmesine gerek kalmadan 125 cc’ye kadar olan motosikletleri herhangi başka bir işleme gerek kalmadan kullanabilecek.