Halk TV Canlı Yayın
AYM'nin hak ihlali kararına rağmen Altan ve Alpay'ın tutukluluğunun devamına karar verdi
Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararı verdiği Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluğunun devamına karar verdi.ALPAY İÇİN TUTUKLULUĞA DEVAM KARARIAnayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, FETÖ...

Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararı verdiği Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluğunun devamına karar verdi.

ALPAY İÇİN TUTUKLULUĞA DEVAM KARARI

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, FETÖ üyeliğinden tutuklu yargılanan gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın, “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ve “ifade ve basın özgürlüklerinin” ihlal edildiğine oyçokluğu ile karar verdi. AYM’nin bugün jet hızıyla gerekçesini yayınladığı bu kararlarla iki gazeteci için de tahliye yolu açıldı. AYM, Mehmet Altan’a ayrıca 20 bin lira manevi tazminat ödenmesine de karar verdi. Şahin Alpay hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluğunun devamına karar verdi.

MAHKEME GEREKÇELİ KARARINI

13. Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını da açıklayınca, bu kararın neden alındığı ortaya, tahliye taleplerinin, Anayasa Mahkemesinin tahliye kararının henüz Resmi Gazete'de yayınlanmadığı için, tahliyelere ret kararı verildiğini belirtti.

ANAYASA MAHKEMESİNDEN ALT MAHKEMELERE CEVAP NİTELİĞİNDE TWEETLER

13. Ağır Ceza Mahkemesinin gerekçeli kararında "Resmi Gazete" yayınlanmadığıileri sürerek, tahliyeleri reddetmesinin ardından Anayasa Mahlemesinden peş peşe tweetler geldi. "Resmi gazete yayınlanmadı" gerekçesine cevap olarak algılanan bu tweetlerde "resmi internet sitesinde kararlar yer alıyor" anlamı çıkarıldı.

AYM'NİN ATTIĞI TWEETLER ŞÖYLE

"Anayasa Mahkemesi, Turhan Günay başvurusunda başvurucu hakkında uygulanan tutuklama tedbirine ilişkin karar vermiştir. Kararın basın duyurusu ve tam metnine Mahkemenin internet sitesinden ulaşılabilir.

Anayasa Mahkemesi, Şahin Alpay başvurusunda başvurucu hakkında uygulanan tutuklama tedbirine ilişkin karar vermiştir. Kararın basın duyurusu ve tam metnine Mahkemenin internet sitesinden ulaşılabilir.

Anayasa Mahkemesi, Mehmet Hasan Altan başvurusunda başvurucu hakkında uygulanan tutuklama tedbirine ilişkin karar vermiştir. Kararın basın duyurusu ve tam metnine Mahkemenin internet sitesinden ulaşılabilir.

Anayasa Mahkemesi, Alparslan Altan başvurusunda

başvurucu hakkında uygulanan tutuklama tedbirine ilişkin karar vermiştir. Kararın basın duyurusu ve tam metnine Mahkemenin internet sitesinden ulaşılabilir."