AYM üyeleri 'terör örgütü üyesi' iddiasıyla dinlenmiş

AYM üyeleri 'terör örgütü üyesi' iddiasıyla dinlenmiş
Toygun ATİLLA / Hürriyet - 2008 yılında AK Parti hakkında kapatma davası açılmasından sonra Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) bazı üyeleri ile görevlilerinin telefonlarının sahte isimler ile İBDA-C örgütü üyesi oldukları iddiasıyla...

Toygun ATİLLA / Hürriyet - 2008 yılında AK Parti hakkında kapatma davası açılmasından sonra Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) bazı üyeleri ile görevlilerinin telefonlarının sahte isimler ile İBDA-C örgütü üyesi oldukları iddiasıyla dinlendiği ortaya çıktı. AYM’nin o dönemdeki askeri yargı kökenli üyesi Serdar Özgüldür’ün kardeşinin eşi de telekulağın hedefi oldu. Sahte isimler üzerinden alınan mahkeme kararları ile yapılan dinlemeler, Ankara’da HSYK Başmüfettişi Ali Rıza Karakan tarafından yürütülen telekulak soruşturmasında ortaya çıktı. Olaylar şöyle gelişti:

6 ÜYE: KAPATILSIN 5 ÜYE: KAPATILMASIN

- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın, AK Parti’nin ‘laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği’ gerekçesi ile partinin kapatılması ve Başbakan Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dahil 71 kişinin 5 yıl süre ile siyasetten uzaklaştırılması istemiyle hazırladığı iddianame, 14 Mart 2008 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne sunuldu.

AYM, iddianameyi 31 Mart 2008 tarihinde kabul etti. 16 Haziran 2008’de AK Parti esas hakkındaki savunmasını verdi. 30 Temmuz 2008’de, partinin temelli kapatılmaması, fakat Hazine yardımının belli bir oranda kesilmesi kararı verildi. Mahkemenin 6 üyesi kapatma, 5 üyesi ise kapatmama yönünde oy kullandı. Nitelikli çoğunluk sağlanmadığı için kapatılma istemi reddedildi.

KARAR ÖNCESİ DİNLEME BAŞLIYOR

- Ankara’da yürütülen telekulak soruşturmasında ortaya çıkan sonuçlarda AYM üyelerinin ve yakınlarının dinlenmesinin, AK Parti’nin kapatma davasının özellikle karar aşamasından hemen öncesine rastlaması dikkat çekiyor.

Telefonu dinlenen üyelerden AYM’nin bugünkü Başkanvekili Serruh Kaleli, Ahmet Akyalçın ile yakını dinlenen askeri yargı kökenli üye Serdar Özgüldür AK Parti’nin “kapatılmaması” yönünde oy kullanmışlar.

- Dikkat çekici bir başka nokta ise yakınının telefonu dinlemeye alınan AYM üyesi Serdar Özgüldür’ün AK Parti’nin kapatılması yönündeki görüşlerini içeren bir ses kaydının daha sonra internetteki paylaşım sitelerine sızdırılmasıydı. Özgüldür’e ait ses kaydı 26 Nisan 2010’da internete düştü.

GATA DOKTORLARINA HİZBULLAH DİNLEMESİ

- Telekulak soruşturmasındaki bir ayrıntı da GATA’da (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) görev yapan doktorlara yönelik olanlar. GATA’nın Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nin o dönemdeki (2009) Baştabibi Tuğgeneral Yusuf Ziya Yergök ile birlikte 5 uzman doktorun telefonları Hizbullah örgütü üyesi oldukları iddiasıyla dinlenmiş. Telefon dinlemelerinin, Ergenekon soruşturması sırasında rahatsızlanan muvazzaf ve emekli subayların GATA’ya sevk oldukları tarihlere denk gelmesi dikkat çekici.

Telefonları dinlenen askeri doktorlar şunlar:

İŞTE TELEKULAĞA TAKILAN O İSİMLER

- Prof. Dr. Selim Nalbant (Haydarpaşa GATA İç Hastalıklar Servisi Öğretim üyesi): Güzin Tuzlakoğlu sahte ismi ile Hizbullah İlim kanadı üyesi olduğu iddiasıyla 19 Haziran 2009’da telefonları dinlenme kararı alındı.

- Prof. Dr. Servet Ebrinç (Haydarpaşa GATA Psikiyatri Klinik Şefi): Şinasi Demirbaş sahte ismi ile Hizbullah İlim kanadı üyesi olduğu iddiasıyla 12 Haziran 2009’da telefonları dinlenme kararı alındı.

- Prof. Dr. Mehmet Saraçoğlu (Haydarpaşa Nöroloji Servis Şefi): Eyip Çelik sahte ismi ile Hizbullah örgütü üyesi olduğu iddiasıyla 11 Mart 2009’da telefonuna dinleme kararı alındı. (Prof. Dr. Saraçoğlu’nun Tabip Tuğamiral Bekir Sıtkı Cebeci ile yaptığı telefon görüşmeleri internet paylaşım sitelerinde yayımlandı. Gazeteler bu ses kaydından alıntı yaptı.)

- Tamer Fazıl Yıldız (Uzman Göz Doktoru): Caner Demir sahte ismi ile Hizbullah örgütü üyesi olduğu iddiasıyla 5 Mayıs 2009’da telefonuna dinleme kararı alındı.

- Tuğgeneral Prof. Dr. Yusuf Ziya Yergök (Eski GATA Baştabibi): Cavit Öztürk sahte ismi ile Hizbullah İlim kanadı mensubu olduğu iddiasıyla 19 Haziran 2009’da telefonuna dinleme kararı alındı. (Yusuf Ziya Yergök hakkında Mason olduğu vb birçok iddia bazı basın yayın organlarında yer aldı.)

Hedefteki isimler

- Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı tarafından 2007-2009 yılları arasında sahte isimlerle yapılan istihbari dinlemelerde AYM’nin de hedef alındığı ortaya çıktı. AYM çevreleri içinde hedef alınan isimler şunlar:

- Nilgün Özgüldür (AYM’nin askeri üyesi Serdar Özgüldür’ün kardeşi Haluk Özgüldür’ün eşi) 10 Temmuz 2007’de İBDA-C örgütü üyesi olduğu iddiasıyla dinlemeye alındı.

- Serruh Kaleli (AYM Başkanvekili) 21 Temmuz 2008’de Mustafa Seyyid Azat sahte ismi ile İBDA-C örgütü üyesi olduğu iddiasıyla dinlendi. AYM kararını 9 gün sonra 30 Temmuz’da açıkladı.

- Ahmet Akyalçın (AYM Üyesi) 22 Nisan 2008’de Selami doğan sahte kimliğiyle İBDA-C örgütü üyesi olduğu iddiasıyla dinlemeye alındı. Dinleme kararı davanın açılmasından 5 hafta sonrasına rastlıyor.

- Emine Aydoğdu (AYM Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü) 25 Nisan 2008’de Halil Kızılöz sahte ismi ile DHKP-C örgütü üyesi olduğu iddiasıyla dinlendi.