Atatürkçü sendikacıya 15 Temmuz davası!

Atatürkçü sendikacıya 15 Temmuz davası!
Eğitim İş Sendikası'nın Kurucu Başkanı Veli Demir hakkında, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaptığı açıklama nedeniyle dava açıldı.

Atatürkçü kimliğiyle bilinen Eğitim İş Sendikasının Kurucu Başkanı Veli Demir hakkında, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaptığı açıklama nedeniyle dava açıldı.

Demir, darbe girişiminden bir gün sonra yaptığı yazılı açıklamada, “İleri demokrasi söylemi ile ülkeyi faşizan bir şekilde yönetenler, ortağınız olan darbecilerinizi de alınız ve gidiniz!” ifadelerini kullandı.

Demir, 15 Temmuz’daki darbe girişimini kınayarak şu satırları kaleme aldı: “15 Temmuz gecesi yaşanan ve uzun süre nedeni anlaşılamayan! saldırıların bir darbe girişimi olduğu öğrenilmiştir, darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Bizler Atatürk Cumhuriyetinin tam bağımsızlıktan, tam demokrasiden ve özgürlükten yana eğitim emekçileri olarak akıldan ve izandan yoksun olayları ve darbe girişimini kınıyor, tepki ile karşılıyoruz. Hangi gerekçe ile, kökü nerede ve amacı ne olursa olsun anti demokratik ve cuntacı anlayışların karşısında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Kendisi de bir darbe ürünü olan, tarihimizin en ırkçı, gerici, bölücü neo Osmanlıcı hükümetiyle iş kolumuzdaki eğitim emekçilerinin hakkını, hukukunu ve ekmeğini korurken neredeyse her gün karşı karşıya gelmemiz bile bir darbe girişimini hoş karşılamamızı sağlayamaz. Yaşanan olumlu olumsuz her türlü olayı kendi lehine çevirmeyi -muhalefetin de katkısı ile-başaran darbeci, faşizan hükümete de buradan bir kez daha sesleniyoruz. Ülkeye demokrasi gelecekse, darbeler engellenecekse, bunun yolu dini değerleri kullanarak, gece yarılarından sonra sabaha kadar defalarca okunan salalarla olmayacaktır. Demokrasinin, yegane teminatı; hukukun, demokrasinin egemen olduğu, halkımızın, işçi ve emekçilerin insanca yaşam koşullarına ulaştıkları, özgür, laik ve uygar bir toplum olmayı başarmaktır. Ayrıca Örgütümüze bağlı tüm üye ve yöneticilerin provokasyona neden olabilecek açıklama, tavır ve davranıştan uzak durmaları önem arz etmektedir. Kamuoyuna duyurulur.”

HÜKÜMETİ AŞAĞILAMAKTAN DAVA

Demir’in darbeyi kınayan ancak AKP hükümetine de tepki gösteren bu açıklamasına dava açıldı.

Demir’e isnat edilen suç ise “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama” oldu. Adalet Bakanlığı’nın da soruşturma izni vermesinin ardından, Demir hakkındaki iddianameyi Konya Cumhuriyet Savcısı Ayhan Akyol hazırladı.

Mağdur olarak hükümetin yer aldığı iddianamede savcı Akyol, Demir’in açıklamasındaki “Kendisi de bir darbe ürünü olan, tarihimizin en ırkçı, gerici, bölücü neo Osmanlıcı hükümetiyle” bölümü kalın harflerle yazdı.
 
İLK KEZ HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Veli Demir, 15 Temmuz’un hemen ardından yaptığı bu açıklama nedeniyle yarın ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Etiketler :