Arkadaşları "Boş İş" Diyerek Vazgeçirmeye Çalışmıştı: Şimdi Her Ağaçtan Kilolarca Topluyor, Siparişlere Yetişemiyor!

Arkadaşları "Boş İş" Diyerek Vazgeçirmeye Çalışmıştı: Şimdi Her Ağaçtan Kilolarca Topluyor, Siparişlere Yetişemiyor!
Sivas'ta yaşayan Eren Korkmaz, kendisine "Burada yetişmez" uyarıları yapılmasına rağmen 2014 yılında bölgeye 850 tane badem ağacı dikti. 10 yıl sonra ağaçlardan verim almaya başlayan Korkmaz, tek ağaçtan 20 kilo hasat elde ederken, siparişlere yetişemediğini açıkladı.

Sivas’ın Gemerek ilçesinde yaşayan Eren Korkmaz, 10 yıl önce badem ağacı bahçesi oluşturmaya karar verdi. Çevresindeki birçok insandan ‘Sivas’ta yetişmez’ kelimesini duyan Korkmaz, 850 adet badem ağacı alarak 2014 yılında dikti.

badem10.jpg10 YIL SONRA HASAT ETMEYE BAŞLADI

Ağaçların bakımına büyük önem veren Korkmaz, aradan geçen 10 yılın ardından ağaçlardan badem hasat etmeye başladı. Yaklaşık 42 bin metrekarelik alan üzerinde badem hasadına başlayan Korkmaz, ürünlerin satışını perakende olarak yapmaya karar verdi.

Badem bahçesi hakkından bilgiler veren Eren Korkmaz, “Gemerek ile Karaözü köyü arasında bir alandayız. 42 bin metrekare alanda yaklaşık 850 adet badem ağacı bulunmakta. Bunların dikimi 2014 yılında gerçekleşti. O zamandan bu zamana kadar bizler bakımını öğrenmeye çabaladık. İlaçlarıyla ilgili bilgiler edindik" diye konuştu.

badem9.jpg"HASAT TEMMUZ AYLARINDA BAŞLAYIP 20 GÜN SÜRÜYOR"

Korkmaz "Bunun sonucunda birkaç senedir çok az verimle başladık. Bu sene verim olarak gayet iyi. Ama biz bunu daha da geliştireceğiz. Daha da verim artacak. Çünkü 10 yaşındaki bir badem ağacının ortalama verimi 15-20 kilogram arasında. Ağaçlarda kabuklardan ayrılma oranı yüzde 80’i bulduğu zaman hasadına başlıyoruz" dedi.