Arınç’tan yeni itiraflar

Arınç’tan yeni itiraflar
Bülent Arınç katıldığı bir televizyon programında AKP’nin geleceğine ilişkin kaygılarını paylaştı. ‘’Biz eskiden sokağa çıkardık taraftarımız bizi çok severdi. Karşıdaki muhalifler de saygı duyardı. Şimdi bir...

Bülent Arınç katıldığı bir televizyon programında AKP’nin geleceğine ilişkin kaygılarını paylaştı. ‘’Biz eskiden sokağa çıkardık taraftarımız bizi çok severdi. Karşıdaki muhalifler de saygı duyardı. Şimdi bir nefretle bakış seziyorum. Kemikleşme, kamplaşma var. Bu bizim yüzde 50 oyumuza engel olmaz. Ama Türkiye yönetilebilir bir ülke olmaktan çıkabilir’’ dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AKP’ye yönelik özeleştirilerde bulundu. Arınç, “Biz yüzde 50 oy alıyoruz. Fakat geriye kalan yüzde 50’de bir nefret söylemine dönüşüyor. Türkiye yönetilebilir bir ülke olmaktan çıkabilir” dedi.

Arınç, CNN Türk televizyonunda katıldığı programda, AKP’nin geleceği konusundaki endişelerini anlatarak, tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu. Haksızlıklara karşı durması gereken bir siyasi hareket olması gerektiğini dile getiren Arınç, “Haktan yana olmak lazım. Ama adalette, haksızlık yapmakta veya emaneti ehline vermemekte, kısa devre ve çıkara dayalı siyaset yapmakta adım atmaya başlarsak veya birileri böyle bir tehlikeyi karşımıza getirirse o zaman sıkıntı olabilir. Böyle bir şey var mı Ak Parti’de? Olabilir. ANAP’ı yıkan budur, DYP’yi yıkan budur. CHP ’yi bu halde bırakan budur. Bir tanesi bu…” dedi.

Kutuplaşmayı önlemeliyiz’

Arınç, toplumda kutuplaşmalar yaşandığını gözlemlediğine dikkat çekerek “Biz yüzde 50 oy alıyoruz. Fakat geriye kalan yüzde 50’de bir nefret söylemine dönüşüyor. Biz eskiden sokağa çıkardık, taraftarımız bizi çok severdi. Karşıdaki muhalifler de saygı duyardı. Şimdi bir nefretle bakış seziyorum. Kemikleşme, kamplaşma var. Bu bizim yüzde 50 oyumuza engel olmaz. Ama Türkiye yönetilebilir bir ülke olmaktan çıkabilir. Biz yumuşatmalıyız. Siyasette yumuşak dil çok önemlidir. Bağırarak,

çağırarak, küçülterek onu güçsüz kılarak bir noktaya getirdiğiniz zaman misal doğru mudur bilmiyorum ama kediyi çok sıkıştırırsanız sonunda yüzünüzü cırmalar” ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun üslubuna da değinen Arınç, “Davutoğlu çok iyi bir kimlikle çıktı. Yüzü gülen bir insan. Sözü yumuşak olan, tarihten gelip bugünü bilen bir insana ihtiyacımız varmış. Bu insanın siyasette şiddet dilini kullanmaması lazım. Şu anda kullanmıyor. ‘Ben de modaya uyayım da bir gürleyeyim’ derse kitleler üzerinde bir kutuplaşma beni korkutuyor. İnsanlara hükmeden, dayatan bir siyaset dilini kullanmamak lazım. Hele hele hakaret edici, küçültücü hiçbir davranışın içinde

olmamalıyız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı için 400 vekil istemesi ve referandum yapılmasına yönelik de konuşan Arınç, “Güçlü bir siyasi iktidar olmalı ve tek başına yapmalı. Tek başına yapmalı dedikten sonra ben şunu ilave ediyorum: Yani 367 bile olsa, 467 bile olsa yine referanduma sunulmalı diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler :