AOÇ arazisi 22 bin dekar kaybetti

AOÇ arazisi 22 bin dekar kaybetti
CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, 55 bin 540 dekar olan Atatürk Orman Çiftliği arazisinin 2015 yılının sonunda 33 bin 256 dekara gerilediğini ve her geçen gün topraklarının parçalandığını söyledi.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP’li Yeşil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Soru önergesinde, Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Ankapark projesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Millet Camii gibi çok sayıda projeyle AOÇ’nin yapılaşmaya açıldığını belirten Yeşil, çiftlik arazilerinin de Medipol Üniversitesi gibi çok sayıda kuruma tahsis edildiğini ifade etti.

Arazinin 1925 yılında yaklaşık 55 bin 540 dekar olan arazisinin 33 bin dekara kadar gerilediğini söyleyen Yeşil, şu ifadeleri kullandı:

Ankara Valiliğine bağlı Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, “Atatürk Orman Çiftliği arazisi olan birinci derece doğal ve tarihi sit alanı içerisinde yer alan 250 bin metrekarelik alana ilişkin” koruma amaçlı imar planı değişikliğinin askıya çıkarıldığını belirterek alanın askeri alan statüsüne dönüştürüldüğü açıklanmıştır. Konuya ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması için TBMM’ye soru önergesi verdik. Konunun takipçisi olacağız

Yeşil’in Bakan Kurum’un yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesi ise şöyle:

  • Ankara Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararlarına rağmen, Çiftlik arazisinin kaç hektarlık alanı imar değişikliği kapsamında yapılaşmaya açılmıştır, kaç hektarlık alanı açılmamıştır, ne kadarlık alan üzerinde imar değişikliği ile planlama çalışması devam etmektedir?
  • Atatürk Orman Çiftliği arazileri, hangi kamu kuruluşlarına ve özel şirketlere kiralanmıştır?
  • Birinci derece doğal ve tarihi sit alanı olan çiftlik arazisinin koruma amaçlı imar planı hangi kamu yararına dayandırılarak askıya alınmıştır?
  • Atatürk Orman Çiftliği arazisinin, bir kısmının askeri alan statüsüne dönüştürülerek koruma vasfının sonlandırılması hangi hukuki gerekçeye dayandırılarak yapılaşmanın yolu açılmaktadır?
  • Atatürk Orman Çiftliği’nin verimli tarım arazilerinde, imar değişikliği yapılması için Tarım Orman Bakanlığı’ndan görüş alınmış mıdır?

Etiketler :