Ankara’da Maskeli Balo: Vergi Paketi Krizi

Ankara’da Maskeli Balo: Vergi Paketi Krizi
Maliye Bakanlığı'nın vergi düzenlemeleri sızdırıldı. Mehmet Şimşek eleştirilerin hedefinde. Muhalefet, paketin detayları üzerinden tartışma yaratıyor.

Alaattin Aktaş, Ankara'daki son gelişmeleri ele aldı. Aktaş, Maliye Bakanlığı'nın “Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarında Yapılması Önerilen Düzenlemeler” başlıklı çalışmasının kamuoyuna sızdırıldığını vurguladı. “Bu kadar detaylı bir çalışma nasıl oldu da herkesin eline geçti?” sorusunu sordu.

ANKARA’DA HAVA PUSLU

Aktaş, iktidar içinde muhalefet olduğunu belirtti. “İktidar partisindeki muhalefet, bu düzenlemeleri yıpratmak için çaba gösteriyor” dedi. Saray çevrelerinden sızdırılan belgelerin amacının Mehmet Şimşek’i zor duruma düşürmek olduğunu söyledi.

VERGİ PAKETİ HAKKINDA TARTIŞMALAR

Vergi paketiyle ilgili yapılan eleştirilerin haksız olduğunu belirten Aktaş, “Paketin olumlu yönleri de var” ifadesini kullandı. Ancak kamuoyunda sadece olumsuz algı yaratılmak istendiğini belirtti. “Vatandaş çok fena ezilecek” algısının yanlış olduğunu, paketin artı ve eksileriyle değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

MEHMET ŞİMŞEK’İN DURUMU

Mehmet Şimşek’in sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalara dikkat çeken Aktaş, “Şimşek, vergi paketiyle ilgili yorumlar yapıyor” dedi. Şimşek’in bu durumu düzeltmek için çabaladığını belirtti. “Ortalık toz duman, Maliye bir şeyler yapmak istiyor ama engelleniyor” ifadesini kullandı.

MUHALEFETİN TUTUMU

Muhalefetin vergi paketine karşı duruşunu eleştiren Aktaş, “Muhalefet, sosyal medyadaki eleştirilerin peşine takılıyor” dedi. Paketin büyük fotoğrafının gözden kaçırıldığını, bazı maddelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. “Toptancı bir yaklaşım sergilemek doğru değil” dedi.

Aktaş, vergi düzenlemelerinin doğru ve yerinde olduğunu belirtti. “Vergi nedir bilmeyenler yine kapsam dışı kalacak” diyerek, paketin doğru anlaşılması gerektiğini vurguladı. Aktaş, Şimşek’in çabalarının boşa gitmemesi için kamuoyunun bilinçlenmesi gerektiğini ifade etti.