Akşener Erdoğan'ı Netanyahu'ya benzetti, Saray'dan tepki geldi

Akşener Erdoğan'ı Netanyahu'ya benzetti,  Saray'dan tepki geldi
İYİ Parti Lideri Akşener'in Erdoğan hakkındaki Netanyahu benzetmesine Saray'dan tepki geldi. Sözcü Kalın, "Bu sakil benzetme siyaset değil bir akıl ve vicdan tutulmasıdır" derken İletişim Başkanı Altun, "Cevabı Filistinli kardeşlerimiz verecek" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, grup toplantısında yaptığı konuşmada Gazze saldırıları nedeniyle İsrail'e tepki gösterdi. 17 günlük tam kapanmanın ardından kürsüye çıkan Akşener, Netanyahu için 'Sayın Erdoğan'ın İsrail versiyonu' dedi. Akşener şunları söyledi: 

"Her biri gider ayak bir kriz üretmekten kendini alamıyor. Nitekim bunun son örneğini Filistin'de yaşıyoruz. Siviller, kadınlar ve çocuklar insafsızca katlediliyor. Bildiğiniz gibi Mart ayında İsrail'de seçim yapıldı. Oluşan tablo Netanyahu'nun hükümeti kurmasına imkan vermedi. İsrail Cumhurbaşkanı da hükümeti kurma görevini başka partiye verdi. Birden bire İsrailli Arap partileri kritik bir öneme sahip oldular. Bu gelişmeler üzerine bir anlamda Sayın Erdoğan'ın İsrail versiyonu olan Netanyahu siyasi rakiplerini baltalamak ve bu şekilde koltuğunu korumak için gözlerini kırpmadan saldırmaya başladı"

'Akıl ve vicdan tutulması'

Bu benzetmeye Saray'dan art arda tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Akşener'e "Filistin davasını bir kutsal emanet olarak taşıyan Cumhurbaşkanımızla bebek katili Netanyahu’yu aynı cümlede zikretmek sadece Siyonistleri sevindirir. Bu sakil benzetme siyaset değil bir akıl ve vicdan tutulmasıdır" dedi. 

'Yazık'

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da "Sayın Cumhurbaşkanımızı, eli kanlı bir katile benzetmek siyaset etmek değildir. Onlara en güzel cevabı yine Filistinli kardeşlerimiz ve tüm gönül coğrafyamız verecektir. Yazık." ifadesini kullandı. 

'En şiddetli şekilde kınıyoruz'

Akşener'in bu benzetmesine AKP'den de yanıt geldi. Twitter hesabından açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'in Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında kullandığı ifadeleri en şiddetli şekilde kınıyoruz. Cumhurbaşkanımızı yaşlı, kadın, çocuk demeden Filistinli Müslümanları katleden Netanyahu'ya benzetmek siyasi hayatımızdaki en büyük çirkinliklerden biridir" dedi.

c297fd82463be2594d396a1ee37e5df7.jpg

Çelik, "İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında kullandığı ifadeleri en şiddetli şekilde kınıyoruz. Cumhurbaşkanımızı, yaşlı, kadın, çocuk demeden Filistinli Müslümanları katleden Netanyahu'ya benzetmek siyasi hayatımızdaki en büyük çirkinliklerden biridir. Netanyahu’nun en çok rahatsız olduğu ve İsrail zulmüne karşı küresel ölçekte oluşan bilinç ve farkındalığın mimarlarının başında Sayın Cumhurbaşkanımız gelmektedir. Cumhurbaşkanımızı Netanyahu ile yan yana zikretmek sadece Netanyahu’yu sevindirme gayretidir. Filistin davasının en güçlü savunucusu olan Cumhurbaşkanımızı, Filistinli çocukların katilleri ile yan yana getirmek ahlak dışı bir sapmadır" dedi.

'Bıkmadan mücadelemizi sürdürüyoruz'

Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Harem-i Şerif'te krizin başladığı andan itibaren Filistin için uluslararası diplomasiyi yürüten isim olduğunu belirterek, şunları söyledi: 

"Akşener, Cumhurbaşkanımız hakkındaki sözlerini Filistinli kadınların ve gençlerin yanında söylesin ve cevabını dinlesin. Cumhurbaşkanımızın temsil ettiği değerler Filistin davasının savunulması, Mescidi Aksa ve Kudüs’ün aziz değerlerinin muhafazası ve statülerinin korunmasıdır. Netanyahu ise bunun tam zıddıdır. İkisini birbirine karıştırmak Netanyahu’nun kara propagandasına destek olmaktır sadece. Sayın Cumhurbaşkanımız, Harem-i Şerif'te krizin başladığı andan itibaren Filistin için uluslararası diplomasiyi yürüten, bu amaçla dünya liderleri ile görüşen, uluslararası kurumları harekete geçiren isimdir. Bu mücadeleyi veren Cumhurbaşkanımızla çocuk katili Netanyahu’yu yan yana zikretmek, ancak Cumhurbaşkanımızın Filistin ve Mescidi Aksa için verdiği mücadeleye zarar vermek isteyenlerin gayreti olabilir. Cumhurbaşkanımız içeriden ve dışarıdan yapılan ahlak dışı saldırılara bakmadan mücadelesini sürdürüyor. Gazze’den, Kudüs’ten ve Mescidi Aksa’dan bu mücadele ve Cumhurbaşkanımız için yapılan dualara şahidiz."