Akşam Gazetesi'nden Kürt ve Alevilere ayrımcı yazı: Çifte kavrulmuş yalancı

Akşam Gazetesi yazarı Hüseyin Besli, bugünkü yazısında Alevi ve Kürt ailelerinin, çocuklarını yalancı yetiştirdiğine yönelik skandal sözlere yer verdi. Irkçı ve ayrımcı ifadeler kullanan Besli, "Alevi ve Kürt çocuklar 'çifte kavrulmuş yalancı' olmak durumundadırlar" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2021 15:06
Akşam Gazetesi'nden Kürt ve Alevilere ayrımcı yazı: Çifte kavrulmuş yalancı

Akşam Gazetesi yazarı Hüseyin Besli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eleştireyim derken Alevi ve Kürt ailelerinin 'çocuklarını yalancı yetiştirdiğini! söyleyecek kadar ileri gitti. Irkçı ve ayrımcı sözlerini Besli, "Alevi bir anne baba daha doğumdan itibaren çocuklarına kimliklerini gizlemeyi yani yalan söylemeyi öğretmek durumundaydı" diyerek köşesine taşıdı. Yazısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan Besli, "Kemal Kılıçdaroğlu gibiler bir bakıma toplumda bir yer elde etmek için, bir bakış açısına göre masum ve mecburi yalan söyleye söyleye, zamanla yalan söylemeyi ve yalancılığı karakter ittihaz etmiş oluyorlar" dedi.

İşte Akşam Gazetesi'nin yazarı Hüseyin Besli'nin Alevileri ve Kürtleri hedef aldığı 'Mukaddime'ce/27 Yalan söyleme mecburiyeti ve becerisi' başlıklı köşe yazısı:

Daha önce de çeşitli vesilelerle yazdık.

Ancak, hala, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yalanları karşısında şaşkınlık yaşayanlar için hatırlatalım istedik...

Malum, daha düne kadar, Türkiye'de alevi vatandaşlar kimliklerini açıkça ifade edemiyorlardı. (Ne yaman çelişkidir ki bunun da kökeni CHP zihniyetine dayanır.)

Aksi takdirde bilhassa devlette bir takım yerlere gelemezlerdi.

Bu nedenle, alevi bir anne baba daha doğumdan itibaren çocuklarına kimliklerini gizlemeyi yani yalan söylemeyi öğretmek durumundaydı... Bu bir.

İkincisi; yine malumdur ki Alevilik Türkmenlere mahsus bir şeydir. Türkmen haricindeki, mesela Kürt aleviler ana kitle tarafından makbul sayılmazlar, hatta Alevilik kimliğinin başka bir kimliği örtmek için kullanıldığını bile düşünürler.

Böyle olunca; alevi Kürt bir aile çocuklarına alevi kimliğini gizlemeyi öğrettiği/öğütlediği kadar Kürt kimliğini de saklamayı öğretmek mecburiyetinde kalmaktadır.

Yani söz konusu çocuklar 'çifte kavrulmuş yalancı' olmak durumundadırlar. Ve ne kadar maharetle yalan söyleyebiliyorlarsa o kadar aferin alarak yetişmişlerdir.

Şimdi tam burada İbn-i Haldun'un "adetler zamanla karaktere dönüşür" deyişini hatırlayabiliriz.

Yani, Kemal Kılıçdaroğlu gibiler bir bakıma toplumda bir yer elde etmek için, bir bakış açısına göre masum ve mecburi yalan söyleye söyleye, zamanla yalan söylemeyi ve yalancılığı karakter ittihaz etmiş oluyorlar.

Şaşılacak bir şey yok.