AKP'ye 'Demir Yumruk': Ticari suç zanlısı Ticaret Bakanı Muş'la aynı karede

AKP'ye 'Demir Yumruk': Ticari suç zanlısı Ticaret Bakanı Muş'la aynı karede
Demir-çelik sektöründe paravan şirketlerle kamuyu ciddi oranda zarara uğratmakla suçlanan firmalara karşı Demir-Yumruk operasyonu düzenlendi. Bu kapsamda ticarette tekelleşmek, fiyat istikrarını bozmak ve sahte fatura gibi suçlamalarla tutuklanan Hüseyin Eryılmaz'ın Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile fotoğrafı ortaya çıktı. Fotoğrafın AKP içinde huzursuzluk yarattığı iddia edildi.

Demir-çelik sektöründe paravan şirketler, sahte faturalarla kamuyu ciddi şekilde zarara uğratmak ve ticarette tekelleşmeye çalışmak gibi suçlamalarla düzenlenen Demir Yumruk operasyonunda Hüseyin Eryılmaz’ın da aralarında olduğu 10 kişi tutuklandı.

2.jpeg

Operasyon kapsamında örgüt liderlerinden olduğu iddiasıyla tutuklanan Hüseyin Eryılmaz'ın Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüntüleri ortaya çıktı. Gerçek Gündem'den Sami Menteş'in haberine göre; bu görüntüler AKP'li vekillerde de huzursuzluk yarattı. AKP'li vekillerin bu fotoğrafları birbirine gönderdikleri iddia edildi.

22.jpeg

Öte yandan Hüseyin Eryılmaz'la yalnızca Bakan Muş'un değil, AKP Milletvekili Fevzi Derbidek’in görüştüğü fotoğraflara yansıdı. Fotoğraflarda Eryılmaz’ın, Ankara’daki bir lokantada, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve AKP Milletvekili Fevzi Derbidek’in görüştüğü anlar yer alıyor.

Ne olmuştu?

Mehmet Muş, kendisinden önceki bakan Ruhsar Pekcan'ın görevden alınmasının ardından Ticaret Bakanlığı koltuğuna getirilmişti.

Ruhsar Pekcan'ın ise kendisine ait Nanoksia adlı şirketle bakanlığa piyasanın üzerinde bir fiyata dezenfektan sattığı ortaya çıkmıştı. Bu skandalın ardından, 21 Nisan 2021'de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi görevden alınmıştı. Pekcan’ın yerine Mehmet Muş atanmıştı.