AKP'li vekiller de TÜGVA Belgeleri'nde: Aranıp, uyarılsın

Hükümet tarafından desteklenen TÜGVA belgelerinin sızmasının ardından vakfın, usülsüz şekilde kamu kaynaklarını da kullandığı ortaya çıkmıştı. Sızan belgelere göre TÜGVA, AKP'li milletvekillerinden destek bulamadığı zaman bunu genel merkeze rapor etmiş.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Ekim 2021 12:06
AKP'li vekiller de TÜGVA Belgeleri'nde: Aranıp, uyarılsın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın kurucuları arasında olduğu ve Yüksek İstişare Kurulu üyeliğini yürüttüğü TÜGVA'ya ait sızan belgelerde AKP'li vekillerin de merkeze şikayet edildiği ortaya çıktı.

1 Haziran 2016 yılında hazırlanan rapora göre TÜGVA tarafından Kırıkkale'de Vali Vekili Mükerrem Ünlüer'den istenilen mülk, AKP Kırıkkale Milletvekili Mehmet Demir ve Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu tarafından başka bir vakfa (Yeni Dünya Vakfı) istenmiş.

'Konuyu kapattı'

Vali vekili, mülkü Yeni Dünya Vakfı'na tahsis etmiş. Ardından TÜGVA yetkilileri, AKP milletvekili Mehmet Demir'i arayarak durumu anlatmış, fakat Demir'in cevabı, "Size başka yer bakalım" olmuş. Raporda, bu konuşmaya dair "Konuyu kapattı" yazıyor.

TÜGVA yetkilileri bahsi geçen mülkü çok istiyor olacak ki bir görüşmeyi de Yeni Dünya Vakfı temsilcileriyle yapıyor. Fakat Yeni Dünya Vakfı temsilcisinin, TÜGVA'ya cevabı, ''Yukarıdan arattır bakalım, koskaca Türkiye Gençlik Vakfısınız'' oluyor. Raporda, bu cevap, alaycı ve lakayıt olarak değerlendiriliyor.

TÜGVA tarafından hazırlanan aynı raporda, sorunun çözümü için, vali vekili ve milletvekili Mehmet Demir'in aranıp bilgilendirilmesi ve uyarılması olarak belirtiliyor.

Vali yardımcısı şikayet edilmişti

Belgelerde ise TÜGVA'nın il temsilcilikleri, kendilerine yardımcı olmayan vali ve vali yardımcılarının vakfın genel merkezine şikayet ediyor.

Bitlis Vali Yardımcısı Salih Altun, vakıf temsilcilerine eleştirel bir dil kullandığı için yetkililer tarafından hazırlanan raporda TÜGVA Genel Merkezi'ne şikayet edilmişti.