AKP'de büyük kriz

AKP'de büyük kriz
AKP'de Hakan Fidan'ın milletvekili adayı olmak için istifa etmesiyle başlayan sürecin yarattığı gerilim doruğa tırmandı.BÜLENT ARINÇ BASINA KONUŞMASIN DİYE...Ali Babacan ise Merkez Bankası'na yönelik politikalar yüzünden istifa...

AKP'de Hakan Fidan'ın milletvekili adayı olmak için istifa etmesiyle başlayan sürecin yarattığı gerilim doruğa tırmandı.

BÜLENT ARINÇ BASINA KONUŞMASIN DİYE...

Ali Babacan ise Merkez Bankası'na yönelik politikalar yüzünden istifa etmeyi düşündüğünü yakın çevresiyle paylaştı. Bülent Arınç'ın basına konuşmaması için Bakanlar Kurulu toplantısı yapılmadı.

İÇ KARIŞIKLIK ARTTI

AKP'de iç karışıklık artık saklanamaz boyuta geldi. Bülent Arınç'ın, Hakan Fidan'ın AKP Genel Başkanı yapılmak istenmesine yönelik rahatsızlığını dile getirmesi ve bunu kamuoyu önünde deklare etmesi, Recep Tayyip Erdoğan'ı daha da kızdırdı.

Erdoğan'ın bu konuşma yapılmadan bir hafta önce Arınç'ın direnç göstermesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği ve tepkisini ortaya koyduğu iddia edildi.

"DİSİPLİNE YOLLAYIN" DEDİ

İddialara göre, Erdoğan, Hakan Fidan'a direnç gösteren Arınç için bir hafta önce "Disipline yollayın'' dedi. Arınç'ın bunu duyması üzerine CNN Türk'e çıkarak sert bir ifade kullandığı belirtildi. Arınç'ın istifasının da an meselesi olduğu belirtildi. Arınç'ın kızgınlığının geçmesi için bu hafta Bakanlar Kurulu da toplanmadı. Hükümet Sözcüsü olarak kameralar karşısına geçecek olan Arınç'ın basına açıklama yapmasının önüne bu şekilde geçilmeye çalışıldı. Gerçekgündem'in haberine göre Bakanlar Kurulu'nun Arınç ikna edildikten sonra çarşamba günü yapılması bekleniyor.

BABACAN İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNÜYOR

Öte yandan, başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da Merkez Bankası'na yönelik baskıdan dolayı istifayı düşündüğü ve bunu yakın çevresiyle paylaştığı belirtildi. Babacan'ı istifadan yakın arkadaşları vazgeçirdi. Kaynakların verdiği bilgiye göre, Babacan'a "İstfa edersen piyasalar çöker. Türkiye ekonomisi belini doğrultamaz'' denildi.

BÜYÜK RAHATSIZLIK DUYUYOR

Babacan bunun üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dönüşünü beklemeye karar verdi. Babacan'ın, Yiğit Bulut'un ekonomi politikalarına müdahale etmesinden büyük bir rahatsızlık duyduğu belirtildi.

Öte yandan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Yiğit Bulut'un milletvekilliği adaylığına sıcak bakmadığı ve bunu Erdoğan'a söylediği de öğrenildi.

Etiketler :