Akar: Mehmetçik Afganistan'da görevini başarıyla yerine getirdi

Akar: Mehmetçik Afganistan'da görevini başarıyla yerine getirdi
Kabil'den tahliye edilen Türk askerleri için Ankara'da düzenlenen törende konuşan Milli Savunma Bakanı Akar, "Mehmetçik Afganistan'da görevini başarıyla yerine getirdi. Havalimanının işletilmesi için talep gelirse desteğe hazırız" dedi.

Kabil'den tahliye edilen Türk askerleri için Ankara'da tören düzenlendi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar törende yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:

"Mehmetçik, görev aldığı tüm coğrafyalar gibi Afganistan’da da milli, manevi ve mesleki değerlerimize yaraşır şekilde görevlerini başarıyla icra etti. Kabil Havaalanı'ndaki yoğunluk ve gerginliğe rağmen tahliyenin kısa sürede sorunsuz şekilde gerçekleşmesi Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü bir kez daha dünyaya gösterdi 

Beklenenden hızlı gelişen süreçte Cumhurbaşkanımızın talimatıyla tahliye sürecine başlandı. Tacikistan ve Pakistan'da önceden konuşlandırdığımız 8 uçağımızla Kabil-İslamabad arasında hava köprüsü kuruldu.

Personel ve vatandaşlarımız 48 saatten az bir sürede tahliye edildi. Gerginliğe rağmen sorunsuz gerçekleştirilen tahliye TSK'nın gücünü göstermiştir.

Önceki gün meydana gelen alçak terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Havalimanının işletilmesi konusunda desteğe hazır olduğumuzu herkesin bilmesini istiyoruz."

 

Kaynak:AA

Etiketler :