AK Saray’ın israfı bitmiyor

AK Saray’ın israfı bitmiyor
Orman Genel Müdürlüğü kendisine tahsisli AOÇ alanını ve lojmanlarını Başbakanlık Hizmet Binasına verince TOKİ müdürler için yeni mülk satın aldı.Atatürk Orman Çiftliği’ndeki alanını başbakanlık hizmet binasına veren...

Orman Genel Müdürlüğü kendisine tahsisli AOÇ alanını ve lojmanlarını Başbakanlık Hizmet Binasına verince TOKİ müdürler için yeni mülk satın aldı.

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki alanını başbakanlık hizmet binasına veren Orman Genel Müdürlüğü lojmanları için TOKİ tarafından Macunköy 2.etapta 51 adet lojman satın alındı. Henüz inşaa edilmekte olan konutları satın alan TOKİ’nin 11 milyon lira konut bedeli ödediği Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne verilen cevap yazısı ile ortaya çıktı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, TOKİ tarafından yapılan bu masraf kaçak saray nedeni ile yapılmıştır, Ak saraydan kaynaklanan israflarda Ak sarayın maliyetini giderek katlıyor” ifadelerini kullandı.

“Ak Sarayın Maliyeti’nin karşılığı yok”

Candan: “Kaçak sarayın yapımı sürecinde Orman Genel Müdürlüğü, TOKİ ile bir kira protokolü olup olmadığını sorduğumuz yazıda TOKİ ile kira anlaşması olmadığını, Macunköy’de bulunan 51 TOKİ konutunu satın aldıklarını belirterek cevap verdi. Satın alma bedeli ise 11 milyon 169 bin lira Türk Lirası. Konutlar Yenimahalle Macun köy 2.Etapta inşa edilen konutlar. Atatürk Orman Çiftliği’nin talanı ve kaçak sarayın maliyeti sadece o alanla sınırlı değil. Atatürk Orman Çiftliğine ve Cumhuriyetin özgürlükçü değerlerinin simgelerinden olan nefes koridorumuza verilen zararın maddi karşılığı yok.Kaçak saraydan kaynaklı yapılan paralel harcamalarda maliyete eklenmek durumunda. AOÇ’de Orman Genel Müdürlüğünün lojmanları kullanılıyordu, kaçak saray yapılmasa 11 milyon liralık lojman satın alınmayacaktı. 11 milyon 169 bin liralık israfın nedeni kaçak saray. Ak sarayın maliyeti öyle söylendiği gibi değil, kapalı giderlerle birlikte 10 milyarı aşan maliyetle karşı karşıyayız.Milletin sarayı olduğu iddia edilen kaçak bir yapının maliyetinin AVM’lerle karşılaştırılması ise zihniyetin ne kadar ticarileştiğini , kamunun artık toplum yararı olmadığını göstermektedir “ ifadelerini kullandı.

Etiketler :