Ahmet Ercan dikkat çekti: Türkiye'nin güneyini etkiler

Ahmet Ercan dikkat çekti: Türkiye'nin güneyini etkiler
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, stres artışı uyarısı yapılan Ölü Deniz fay kırığına ilişkin "Ölüdeniz kırığı üzerinde büyük deprem Beyrut ile Şam arasında, kırık demetlerinin birleştiği Safed kuzeyinde gerçekleşmesi beklenir. Böyle bir deprem Türkiye güneyini de etkiler" dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından artçı sarsıntılar devam ediyor, deprem uzmanlarından peş peşe uyarılar geliyor.

Jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, stres artışı uyarısı yapılan Ölü Deniz fay kırığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"TÜRKİYE'NİN GÜNEYİ DE ETKİLENİR"

Ercan, bölgesi olası bir depremin Türkiye'nin güneyini de etkileyeceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:
"Ölüdeniz kırığı üzerinde büyük deprem Beyrut ile Şam arasında, kırık demetlerinin birleştiği Safed kuzeyinde gerçekleşmesi beklenir. Böyle bir deprem Türkiye güneyini de etkiler.

Depremde gerginliğin boşaldığı yere iç odak, yüzey izdüşümüne dış odak denir. Yeri yırtmasına kırık(fay) denir. Kırık boyunca en büyük ivme (vuruş) oluşur. Evinizi yıkan kırık değil, odaktan çıkan sarsım dalgalarıdır. Kırıktan değil, odaktan uzaktaysanız az etkilenirsiniz."

"EĞİTİM KURUMLARI ÇÖKMESİN"

Ercan, Hatay'daki Mustafa Kemal Üniversitesi ile ilgili ise şu paylaşımda bulundu:
"Eğitim kurumları çökmesin. Hatay M.Kemal Üniversitesinin bazı bölümleri geçici komşu üniversitelere taşınsın, ötekileri ise baraklarda geçici eğitim sürdürülsün. Ülkede üniversite kapanması demek, bilimi öldürmek demektir. Geleceğimizi karanlığa sokmayalım."

Etiketler :