AFP muhabiri Bülent Kılıç’ın gözaltına alınmasına soruşturma

AFP muhabiri Bülent Kılıç’ın gözaltına alınmasına soruşturma
İstanbul Taksim'de düzenlenen 19. Onur Yürüyüşü’nü takip ederken boğazına bastırılarak gözaltına alınan AFP Foto Muhabiri Bülent Kılıç serbest bırakıldıktan sonra "Orada bir gazeteci öldürülmeye çalışıldı" demişti. Kılıç’ın şikayeti üzerine polisler hakkında soruşturma başlatıldı.

İstanbul Taksim'de düzenlenen 19. Onur Yürüyüşü’nü takip ederken polis tarafından boğazına bastırılarak gözaltına alınan AFP Foto Muhabiri Bülent Kılıç polisin sert müdahalesi sırasında yaşadıklarını, "Dört polis üstümde, bir tanesi boynuma bastırıyor, nefesim kesildi. Orada bir gazeteci öldürülmeye çalışıldı. Orada o insanlar tepki vermese benim oradan cesedim çıkardı" sözleri ile anlatmıştı. 

Twitter hesabında da “Nefesim kesilmek istendi” diyen Kılıç’ın şikayeti üzerine polisler hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Burcu Kurtul Uçar imzasıyla Hürriyet’te yayınlanan habere göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Yasak kararına uymayarak yürüyüş yapmakta ısrar eden LGBT’li gruplar görevlilerimizce defaatle uyarılmışlardır. Ancak; yapılan tüm uyarılara rağmen görevlilere mukavemette bulunarak karşılık veren gruplar arasından 46 şahıs yakalanmış ve haklarında yasal işlem başlatılmıştır. Yasadışı gösterinin engellenmesi esnasında mukavemet gösteren grupla birlikte yakalananlar arasında maalesef basın mensubu Bülent Kılıç’ın da bulunduğu tespit edilmiştir. Adı geçen basın mensubu; Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde işlem yapıldığı sırada, kendisinin basın mensubu olarak görevli olduğu ve ilgili personellerden şikâyetçi olduğunu beyan etmesi üzerine ifadesi alınarak serbest bırakılmıştır. Konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır” denildi. 

'Tüm polisler onu tanır'

Bülent Kılıç’ın avukatı Zelal Pelin Doğan da şöyle konuştu: “Bülent Bey her eylemde fotoğraf çeken 20 yıllık bir gazeteci. Tüm polisler tanıyor. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’nde emniyet müdürü karşılıyor onu ve makamında ağırlıyor. Yaşananlardan dolayı özür diliyor. Kullanılamaz hale gelen kamerasının da Sirkeci Hayyam Pasajı’nda filtresini değiştiriyorlar, ‘Tamir ettirdik’ deyip ona teslim ediyorlar ama kamera kullanılamıyormuş. Biz polis merkezine öldürmeye teşebbüs, işkence, eziyet, kötü muamele, hürriyetten yoksun bırakma, yaralama, mala zarar verme, görevi kötüye kullanma suçlarından şikayetçi olduk. Darp raporu alındı. Tüm idari ve hukuki yolları kullanacağız.”